27 / 05 / 2022

Kocaeli Körfez'de sosyal konut inşa edilecek!

Kocaeli Körfez'de sosyal konut inşa edilecek!

Kocaeli Körfez Belediyesi Mart ayı meclis toplantısında ilçe genelinde yapılacak sosyal konutlar gündeme geldi.Körfez Belediyesi’nin Mart ayı meclis toplantısı Tütünçiftlik Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Çağdaş Kocaeli'de yer alan habere göre; Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt’ün başkanlığında gerçekleştirilen meclis toplantısında; 10 gündem maddesi görüşüldü. Açılış, yoklama ve saygı duruşu ile başlayan meclisin önemli maddelerinden biri konut alanı olarak belirlenen İlimtepe bölgesindeki arsanın ‘sosyal konut’ yapılması için Kocaeli Büyükşehir Belediyesi iştiraki Kent Konut’a verilmesiydi.

‘EN NİTELİKLİ ŞİRKET KENT KONUT’ 

Konuyla ilgili bilgi aktaran Söğüt, “Alanı Büyükşehir Belediyemize vereceğiz ve onlar da gerekli programları yaparak önümüzdeki süreçte buraya nitelikli sosyal konut şeklinde, TOplu Konur İdaresi (TOKİ) gibi konutlar üreterek bölgenin gelişmesine katkıda bulunmuş olacaklar. Buralar konut alanları. Bu işi yapabilecek Kocaeli’deki en nitelikli şirket Kent Konut’tur. Bölgenin gelişimine de önemli katkı sunacak.

‘KENTİN GELECEĞİ O BÖLGE’
O bölge kentin geleceği konumunda. 10 milyon liralık bir bedelle Kent Konut’a satacağız. Bazı arkadaşlarımız ucuz fiyat diyor ama oraya sosyal konut yapılacak. Adı üstünde sosyal konut. Kentin geleceği o bölge. Hedefimiz amacımız o bölgenin gelişmesi için. Önceki dönem İlimtepe’deki diğer bölge TOKİ’ye verilmeseydi şimdi  TOKİ  buraya 1.500 konuta başlamazdı. Bazı şeylerin altlığının oluşturulması lazım.

Kocaeli Körfez de sosyal konut inşa edilecek!


‘1991’DE DE ARSA SATILDI’ 

Satış için eleştiriyor bazı arkadaşlar. Hizmet için yapılan satışlar bunlar. Örnek verirsek; eleştirmek adına değil sadece sizlere örnek olarak aktarıyorum. Rahmetli Hüseyin Avni Şirin döneminde 1991 yılında 20 dönümlük 65 parsel satılmış. Yine aynı yıl 33 dönüm de satılmış. Bunları vatandaşa hizmet yapmış. Halkımızın yararına atılan adımlar” dedi. 

Gündem maddesi oy birliğiyle Plan ve Bütçe Komisyonu’na devredildi.

‘PLANLAMA TAMAMLANDI’ 

Barbaros ve Kabakoz’daki evlerin taşınması ile ilgili gelen soruyu da yanıtlayan Başkan Söğüt, “TOKİ 1304 konutluk projeyi hazırlıyor. Bu yıl ortaları gibi konutların ihalesi yapılacak. Yavuz Sultan Selim Mahallesi’nin kuzey kısmındaki alanda yapılacak. Bunların planlama çalışmaları tamamlandı. Büyükşehir Belediyemiz değer tespit ihalesini yaptı ve ekipler bu çalışmayı tamamlıyor. Kentsel Dönüşüm süreçleri zaman alıyor” dedi.


Kocaeli Körfez'de arsa ve arazi satışları arttı!