Kocaeli'ye Avrupa Şeref Plaketi!

Kocaeli'ye Avrupa Şeref Plaketi! Kocaeli'ye Avrupa Şeref Plaketi!

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, hayata geçirdiği uluslararası çalışmalar dolayısıyla Avrupa Konseyi tarafından Avrupa Şeref Plaketi'ne layık görüldü. Ödülü, Avrupa Konseyi Parlamenterler Üyesi Edeltraud Gatterer takdim etti...
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, hayata geçirdiği uluslararası çalışmalar dolayısıyla Avrupa Konseyi tarafından Avrupa Şeref Plaketi'ne layık görüldü.


Selim Sırrı Paşa Konağı'nda düzenlenen törende konuşan Avrupa Konseyi Parlamenterler Üyesi Edeltraud Gatterer, Avrupa düşüncesini uygulamak ve yaşatmak kapsamında üstün başarılar gösteren kentleri ve belediyeleri 4 kategoride ödüllendirdiklerini belirtti.


Türkiye'deki bazı belediyelerin daha önce iki kategoride ödül kazandığını ifade eden Gatterer, Kocaeli'ne Avrupa Konseyi'nin bu saygın ödülünü sunmaktan memnuniyet duyduğunu kaydetti.


Tarih kitaplarında Koceli'nin her zaman çok kültürlü bir kent olarak tanıtıldığını, Türkiye'nin en önemli ekonomik merkezi olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:


"Bu olgu Kocaeli'nin evrenselliğini koruduğunu açıkça ortaya sermektedir. Sahip bulunduğu açıklık, sergilendiği kardeş kent çalışmaları yalnızca Almanya, Macaristan'a değil, Tunus, Amerika'ya kadar uzanmaktadır. Bu ödül haklı gerekçelere dayanmaktadır. Kocaeli, teknik, sosyal projeler alanında, inceleme gezilerinde Uluslararası Çocuk Festivali, Uluslararası Roman Festivali gibi örneklerle göze çarpan ve etkileyici bir etkinlik göstermektedir."


Gatterer, Avrupa Konseyi'nin 1949 yılında kurulduğunu, Türkiye'nin o yıldan itibaren örgüte üye olduğunu anımsatarak, "Başlangıçtan bu yana Avrupa Konseyi ile birlikte görev alanlarını oluşturarak çalışmaları belirlemiştir. Konseyin başlıca görevi ve sorumluluğu üye devletler ortaklığını desteklemektir. Türkiye'nin temsilcileri, Avrupa düşüncesine yürekten adamış insanlardır" diye konuştu.


Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da bu plaketi almalarını sağlayan bütün çalışma arkadaşlarına teşekkür etti.


"Bu başarı, bu ödül Kocaeli halkının ödüldür. Kocaeli artık sadece Türkiye'nin değil, Avrupa'nın ve dünyanın da en sağlıklı, en temiz yaşanabilir kentlerinden biri haline geldi" diyen Karaosmanoğlu, vatandaşların her şeyin en iyisine layık olduğunu dile getirdi.


Konuşmaların ardından Gatterer, Karaosmanoğlu'na Avrupa Şeref Plaketi'ni verdi.


Ödül töreninde sanatçı Hakan Aysev bir konser verdi.


AA