28 / 05 / 2022

Kömürhan Köprüsü ve Bağlantı Tüneli açılıyor!

Kömürhan Köprüsü ve Bağlantı Tüneli açılıyor!

İnşasında Eyfel Kulesi'ndeki kadar, yaklaşık 7 bin ton çelik kullanılan Kömürhan Köprüsü ve Bağlantı Tüneli bugün gerçekleşecek törenle hizmete açılacak.Türk mühendis ve işçilerince, tamamen yerli ve milli kaynaklar kullanılarak yapımına başlanan, Elazığ ile Malatya'nın ulaşım ihtiyacını karşılayacak olan 5 bin 155 metre uzunluğuna sahip "Kömürhan Köprüsü ve Bağlantı Tüneli" bugün Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun katılımıyla açılacak.

Hürriyet'te yer alan habere göre; Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada,, taşıt trafiğine 2x2 şeritle hizmet verecek, ters-Y tipi kule olarak tasarlanan Kömürhan Köprüsü, 168,5 metrelik tek pilon ve 380 metrelik orta açıklığıyla dünya literatüründe dördüncü sırada yer aldığı ifade edildi.

Kömürhan Köprüsü ve Bağlantı Tüneli açılıyor!

Orta açıklığı 25 adet çelik segmentten meydana gelen ve gergin eğik askılı projelendirilen köprünün yapımında 42 adet (2x21) kablo imalatı gerçekleştirildi, inşasında Eyfel Kulesi'ne ulaşan, yaklaşık 7 bin ton çelik kullanıldı.

Kömürhan Köprüsü ve Tüneli, yapım, tasarım ve kontrolünde yüzde 100 yerli ve milli kaynaklar kullanılıp tamamen Türk mühendis ve işçilerince inşa edildi. Projeyle doğu-batı, güney-kuzey aksında önemli bir noktada yer alan Elazığ ve Malatya'nın günden güne gelişimine bağlı olarak ortaya çıkan ulaşım ihtiyaçlarını karşılamak, D-300 Devlet Yolu'nun ulaşım standartlarını artırarak, konforlu seyahat fırsatı tesis etmesi planlanıyor.

5 bin 155 metre uzunluğuna sahip projenin 2x2400 metresini çift tüp tünel, 660 metresini gergin eğik kablolu tipte Kömürhan Köprüsü, 2 bin 95 metresini ise bağlantı yolu oluşturuyor. Projede 1 eş düzey kavşak, 1 farklı seviyeli köprülü kavşak, 1 karakol binası ve NATO petrol boru hattı deplasesi yer alıyor.