05 / 07 / 2022

Konut alan yabancılar eşya için 4,3 milyar lira harcadı!

Konut alan yabancılar eşya için 4,3 milyar lira harcadı!

Nevita International Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Akbal yaptığı açıklamada Türkiye'den konut alan yabancıların iç dizayn, mobilya ve beyaz eşya gibi ev eşyasına 150 bin lira harcadığını söyledi.Nevita International Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Akbal, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, 2020 yılında yabancılara 40 bin 812 adet konut satıldığını anımsatarak, bu alanda Türkiye'nin, önceki seneye göre en az kayıp yaşayan ülkeler arasında başı çektiğini belirtti.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Türkiye'nin yabancıya konut satışında her geçen yıl daha iyi noktaya gittiğini, Avrupa'daki rakip ülkeleri geride bırakmaya başladığını dile getiren Akbal, İstanbul'un yabancıya satışta başı çektiğini söyledi.

Konut alan yabancılar eşya için 4,3 milyar lira harcadı!

Faruk Akbal, her geçen sene yabancıya konut satışı yapılan illerin sayısının arttığını, vatandaşları Türkiye'den ev alan ülke sayısının ise 180'i aştığını belirtti.

Yabancıların, 2020 yılındaTürkiye'de aldıkları konut başına ortalama 151 bin dolar ödediğini, toplam rakamın ise 6,2 milyar doları bulduğunu dile getiren Akbal, sözlerine şu şekilde devam etti:

"Yatırımcılar, sadece konuta para ödemedi. Bunun yanı sıra ev eşyası için de ciddi bir rakam ayırdı. Türkiye'den konut alan yabancılar, iç dizayn, mobilya, beyaz eşya ve küçük ev aletleri gibi ev eşyasına ortalama 150 bin lira harcadı. Yabancıların yüzde 70'i aldığı evde oturuyor. Dolayısıyla geçen yıl 28,6 bin yatırımcının aldığı evde oturduğunu düşünüyoruz. Araştırmalarımızdan ortaya çıkan verilere göre, 2020'de aldığı evde yaşamayı tercih eden yabancılar sadece eşya için de 4,3 milyar lira harcadı."

Konut alan yabancılar eşya için 4,3 milyar lira harcadı!

- "Yaşam ve diğer harcamalarla birlikte 6 milyar lirayı aştı"

Faruk Akbal, konut alan yabancıların yıllık ortalama 2,5 ay kaldığı Türkiye'de bu süre içerisinde ev eşyası dışında yaşam, seyahat, yemek, sosyal faaliyet gibi ihtiyaçlar için de önemli kaynak ayırdığını dile getirerek, "Burada da 2 milyar liraya yakın bir harcama olduğunu, dolayısıyla yaşam ve diğer harcamalarla birlikte toplam rakamın 6 milyar lirayı aştığını düşünüyoruz." dedi.

Türkiye'de turist başına düşen gelirin 700 doların altında bulunduğunu ancak konut alan yabancıların harcama tutarının çok daha yüksek olduğunu dile getiren Akbal, ekonomiye çok ciddi katkı sağlanan bu alanda daha fazla tanıtım yapılması ve sektör paydaşlarının iş birliğini artırması gerektiğini belirtti.

Salgın sürecinde başlayan online tanıtım ve pazarlama faaliyetlerine yoğun bir şekilde devam edilmesi çağrısı yapan Faruk Akbal, "Türkiye, salgınla mücadelede sağladığı başarı sayesinde konut satışında daha az kayıp yaşadı. İlk 2 ayda istediğimiz rakamlara ulaşamasak da önümüzdeki aylarda rakamların hızla artacağı kanaatindeyiz." dedi.

 

Türkiye'den ev alan yabancılar mutlu mu?