Konut alırken en önemli kriteriniz lokasyon olsun!

Konut alırken en önemli kriteriniz lokasyon olsun!Azel Gayrimenkul Mali ve Finans Danışmanı Nihat Aslantaş “Doğru lokasyonda, sunduğu yaşam biçimi ile hem projeye hem de bölgeye değer katan konutlara yatırım yapılmalı” dedi.


Oturmak ya da yatırım amacıyla konut almak isteyenlerin en önemli kriterinin “lokasyon” olması; riske girmemek için de geçmişteki projelerini başarıyla tamamlayan, öz sermayesi güçlü olan firmaların tercih edilmesi önerildi. 

Konutkent’te kule konut ve işyerlerinde oluşan karma projeyi hayata geçiren Azel Gayrimenkul’un Mali ve Finans Danışmanı Nihat Aslantaş,  son yıllarda inşaat sektöründe kontrolsüz bir büyümenin yaşandığını, bazı araştırmalara göre 2014’ün büyük kısmında hakim olan satışlardaki durgunluk nedeniyle Türkiye genelinde 1 milyona yakın arz fazlası konut bulunduğunu söyledi.

Türkiye’nin genç nüfus yapısının sektörün sigortası olduğunu kaydeden Aslantaş, “Piyasalardaki durgunluğun aşılmasıyla konut stoku kısa sürede erir. TÜİK’in Ağustos, Eylül, Ekim aylarında açıkladığı konut satış istatistikleri de zaten bu durgunluğun aşılmakta olduğunu gösteriyor. Söz konusu 3 ayda Başkent’te konut satışları yüzde 16 artarak 30 bin 73’ten 35 bine yükseldi. Özellikle Ekim ayındaki yükseliş dikkat çekici.  Ekim’de satışlar yüzde 28 gibi rekor düzeyde artarak, 8 bin 231’den 10 bin 549’a yükseldi” dedi.

Türkiye’de müteahhitlik sektöründe yasal sınırlamalar, kriterler olmadığı için “cebinde parası bulunan herkesin” bu sektöre girebildiğini savunan Aslantaş, bunun da oturmak ya da yatırım için konut arayışında olan vatandaşlar için risk oluşturduğunu belirtti.

Riski asgariye düşürmek için önerilerde bulunan Azel Gayrimenkul Mali ve Finans Danışmanı Nihat Aslantaş, şu konuların altını çizdi:

‘’Konut alırken, geçmişteki  projelerini başarıyla tamamlayan, öz sermayesi güçlü olan firmalar tercih edilmeli. Firmaların bu işe ne kadar öz kaynakla girdiğini bilmek çok önemli. Ancak, doğal olarak bunu bilmek zordur. Burada dikkat edilmesi gereken nokta firmanın geçmişi olmalı. Geçmişteki projelerini incelemek, süresinde bitirip bitirmediklerini öğrenmek kısa bir araştırmayla mümkündür. Ayrıca en önemli kriter lokasyon olmalı. Ulaşım akslarına, okul, hastane, alışveriş merkezleri gibi önemli noktalara uzaklığı, hem o bölgenin yatırım değerini hem de konut ya da işyeri projesinin insanların yaşamlarını ne ölçüde kolaylaştıracağını gösterir. Doğru lokasyondaki konutlar hem prim yapar hem de istenildiği zaman kısa sürede elden çıkarmak mümkündür. Firmalar için de bu konu önemli. Bu yüzden Azel Gayrimenkul olarak uzun araştırmalar sonucu Azel Kule projemizi Konutkent’te hayata geçirmeye karar verdik. Türkiye’nin çoğu ilinde olduğu gibi Ankara’da da kent batıya doğru genişliyor. Kamu binalarının, üniversitelerin, hastanelerin Eskişehir yolunda yoğunlaşması, metro güzergahında bulunması bu bölgeyi değerli kılıyor.”

Lokasyonun ardından ikinci önemli faktörün konsept olduğuna işaret eden Aslantaş, "Birbirine benzeyen projelerin arasından sıyrılarak alıcılarına yeni yaşam biçimi sunan, farklı tasarımlarla hem projeye hem bölgeye değer katan projeler, konut almak isteyenlerin tercihleri arasında öncelikli olmalı" dedi. 

Aslantaş, fiyat ve ödeme planının da önemli kriterler olduğunu vurgularken, projenin iç tasarımı, oda sayısı ve büyüklüğü, sosyal donatıları ve güvenliğinin nitelikli konut projelerinde aranması gereken özellikler arasında yer aldığını sözlerine ekledi.

Azel Kule

Konutkent’te hayata geçirdikleri proje hakkında da bilgi veren Aslantaş, 100 metre yüksekliğinde 28 katlı kuleden oluşacak karma bir proje olan Azel Kule’de  1+1, 1+1 loft, 2+1, 2+1 loft, 3+1, 4+1 ve 5+1 seçenekli 122 residence dairesi ile 23 dükkan yer alacağını bildirdi.

Projenin sosyal donatıları ile de dikkat çektiğini kaydeden Aslantaş, yaşamı kolaylaştırmak amacıyla da 7/24 güvenlik, teknik servis, vale, oto yıkama, resepsiyon, telefon-faks, ulaşım, sanat etkinlikleri danışmanlığı, stil ve alışveriş danışmanlığı, restaurant danışmanlığı hizmetleri sunulacağını anlattı.

Azel Kule’de anahtar teslimleri  Ekim 2015'te yapılacak.