Konut almak isteyenlere geri ödemesiz devlet desteği!

Konut almak isteyenlere geri ödemesiz devlet desteği! Konut almak isteyenlere geri ödemesiz devlet desteği!

Devlet geri ödemesiz hibe desteği programı ile ilk kez konut alacaklara ve evleneceklere 82 bin TL’ye varan geri ödemesiz destek sunuyor...Devlet geri ödemesiz hibe yardımları kapsamında ilk kez konut alacak vatandaşlar için 82 bin TL’ye kadar geri ödemesiz destek sağlıyor. Gürses Gazetesi'nde yer alan habere göre; devlet destekli geri ödemesiz hibe kampanyaları ile vatandaşların tasarrufla konut sahibi olabilmesi için yardım tutarları yükseltildi. Devlet geri ödemesiz hibe yardım programları çerçevesinde 2020 yılında ilk kez ev alacak vatandaşlar için 82 bin TL’ye varan geri ödemesiz yardım sunulacak. 

Devlet garantili konut hesabı nasıl açılır?

Devletin açıklamış olduğu bankalardan konut hesabı açan vatandaşlar, birikim yaparak hibe olanaklarından yararlanabilecek. Konut hesabı olanlara hibe yüzdeleri hesap zamanlarına göre değişebiliyor. Buna göre;

36 – 47 ay devlet garantili konut hesabı açanlara yüzde 15 katkı ile 24 bin 741 TL,

48 – 59 ay devlet garantili konut hesabı açanlara yüzde 18 katkı ile 26 bin 645 TL,

60 ay ve üzeri devlet garantili konut hesabı açanlara yüzde 25 katkı ile 28 bin 548 TL destek sunulmakta.

Evlenecek kişiler ortak hesap açtığında ise bu tutar 57 bin TL’ye kadar çıkabiliyor. 

Devlet garantili hibeyle konut almak için hangi bankalara başvuru yapılmalıdır?

Belirli bir zaman içerisinde para biriktirip hibe ev parası kampanyasından faydalanabilmek için ilk koşul kimlikle birlikte banka şubelerine başvuru yapılması. Konut hesabı açabilmek için bankaya başvuruda bulunulması gerekiyor. 

Devlet garantili hibe sağlayan ev hesabı nasıl işler?

Devlet desteğiyle hibe alabilmek için konut hesabı açan kişiler birikim yapmış oldukları bankalarda nakitlerini faize de yatırabiliyor. 

Konut hesabı açan vatandaşlarda aranan bir diğer koşul ise düzenli ödeme gerçekleştirilmesi. Konut hesabında tek seferde yüksek tutar yerine aylık para biriktirilmesini teşvik edilmesi amacıyla düzenli ödemeler yapılması şartı bulunuyor.

Devlet destekli geri ödemesiz şekilde ev alabilmek için konut hesabı açan vatandaşlar içerisinde en az 36 aylık hesabı bulunanlara hibe olanağı sağlanacak. Paranın yatırıldığı aya bağlı olarak yüzde artacak.

Konut hesabında devlet desteğinin şartları neler?

İlk kez ev alacaklar dikkat! Konut hesabından kimler yararlanabilir?