Konut edinme kredisi puan desteği!

Konut edinme kredisi puan desteği!Kentsel dönüşüm uygulamaları riskli alanda yer alan riskli yapılar üzerinde uygulanıyor. Yapısı riski alan ilan edilen maliklere devlet bazı yardımlarda bulunuyor. İşte, konut edinme kredisi puan desteği!


Konut edinme kredisi puan desteği!

Kentsel dönüşüm uygulamaları riskli alanda yer alan riskli yapılar üzerinde uygulanıyor.  Riskli alan: Zemin yapısı veya üzerindeki yapılaşma sebebiyle can ve mal kaybına yol açma riski taşıyan, Bakanlık veya İdare tarafından Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının görüşü de alınarak belirlenen ve Bakanlığın teklifi üzerine Bakanlar Kurulunca kararlaştırılan alana deniyor.


Yapısı riskli alan olarak ilan edilen ve anlaşma ile tahliye edilen kat maliklerine devlet bazı finansal destek ver yardımlarda bulunuyor. 


10 Nisan 2015 tarihinde 29322 sayılı Resmi Gazete'de 6306 sayılı Kanun kapsamında hak sahiplerince bankalardan kullanılacak kredilere sağlanacak faiz desteğine ilişkin kararda değişiklik yapılmasına dair karar yayımlandı. 


Karara göre,  faiz desteği verilen güçlendirme, konut ve iş yeri yapım kredilerinin arasına konut ve iş yeri edinme kredileri de eklendi.


Konut edinme kredisinde, faiz desteği oranı 400 baz puan, azami ödemesiz dönem 1 yıl, azami vade 10 yıl, anapara tutarı için üst limit 100 bin olarak uygulanacak.


Kentsel dönüşüm projeleri kapsamında konut edinme kredisine 400, iş yeri edinme kredisine 300 baz puan faiz desteği verilmesi planlanıyor. 


Konut ve işyeri kredisine puan desteği!


Öznur YASLI/Emlakkulisi.com