Konut faizden çok getiriyor beğendiğiniz evi hemen alın

Konut faizden çok getiriyor beğendiğiniz evi hemen alın

İnşaat Kralı olarak bilinen işadamı Ali Ağaoğlu, konuttaki fiyat artışının faiz kazancından daha fazla olduğunu söyledi. Ağaoğlu vatandaşın istediği evi, uygun vade ve ödeyebileceği taksitle almasını önerdi.Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve müteahhit Ali Ağaoğlu, konuta ihtiyacı olan insanlara ödeyebilecekleri taksitlerle beğendikleri evi almalarını tavsiye etti. Gerçekleştirdiği projelerle İnşaat Kralı olarak da bilinen Ağaoğlu `Maliyetten dolayı konuta gelen fiyat artışı faizin kazancından daha fazla oluyor. Onun için insanlar beğendikleri evi uygun vadelerle alabiliyorlarsa kaçırmasınlar diye düşünüyorum' dedi. Ağaoğlu, Türkiye'de inşaat sektörünün 2000 yılından sonra yaptığı projeler ile dünyada yarışamayacağı inşaat firması olmadığını belirtti.


FAİZDE HIZLI DÜŞÜŞ BEKLEMİYOR


AĞaoĞlu şöyle devam etti: `Dünya çapında projeler Türkiye'de üretiliyor. Türkiye'nin yüzde 70'i oturulamayacak durumda olduğu için Türk insanının konuta ihtiyacı devam ediyor. Önemli olan doğru proje yapıp, halkın alım gücünü hesaplamak.' Dünyanın her yerinde konutun uzun vadeli krediler ile alındığına dikkat çeken Ağaoğlu `Daha uygun kredi şartları temin edilip, insanların alım gücünü yukarıya taşıdığımız zaman talep var ve devam da edecek. Doğru proje yapıp, halkın ulaşabileceği rakamlarla onlara sunuyorsanız talep her zaman olur. Firmalar çeşitli kampanyalar yapıyorlar. Faizlerin aşağıya inişi devam ediyor. Faizlerde kısa dönemde hızlı bir düşüş beklemiyoruz' dedi.
Vatandaşın öncelikli tercihi `konut'


Türk halkının çoğunluğunun eline geçen fazladan parayla öncelikli olarak ev almayı istediği ortaya çıktı. MasterCard tarafından altı ayda bir bağımsız araştırma şirketi Yöntem Araştırma ve Danışmanlık'a yaptırılan MasterIndex araştırmasının `Elinize geçen fazladan 40 bin YTL'yi nasıl değerlendirirsiniz?' sorusundan çıkan sonuçlara göre Türk Halkı'nın yüzde 38'i ellerine geçen fazla parayla öncelikli olarak daire almak istiyor. Önceki dönem MasterIndex Araştırmaları incelendiğinde ise, 2004 ve 2005 yılında yaşanan düşüşe rağmen, son beş yılda Türk Halkı'nın öncelikli tercihinin her zaman ev almak olduğu ortaya çıkıyor. MasterCard'ın altı ayda bir Türkiye kentsel nüfusunu temsil eden 1.000 kişi ile 11 il merkezinde gerçekleştirdiği araştırmaya göre Türk Halkı'nın ev alma isteği 30 yaşından sonra artıyor. 30 yaşına kadar araba almayı ev almaya tercih eden gençler, yaşları ilerledikçe ev sahibi olmaya yöneliyorlar. 
 
(Star)