04 / 02 / 2023

Konut fazlası oluştu kiracılık tarih oluyor

Konut fazlası oluştu kiracılık tarih oluyor

TÜİK verilerine göre İstanbul'da arz fazlası 180 bin konut olduğunu belirten İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Sabri Ateş, istikrarın sürmesi halinde İstanbul'da kira sorununun tarih olacağını öne sürdü.İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Sabri Ateş, TÜİK verilerine göre İstanbul'da orta ve üst gelir grubuna yönelik konut grubunda 180 bin arz fazlası olduğunu öne sürdü. Ateş, konut arzındaki istikrarlı gelişimin sürmesi halinde İstanbul'da kira sorunu kalmayacağını söyledi.

TÜİK'in verilerine göre alt gelir grubunda ise 300 bin konut açığı olduğuna dikkat çeken Ateş,  TOKİ  ve KİPTAŞ gibi kuruluşların özellikle alt gelir grubuna yönelik konut üretimine ağırlık vermeleri gerektiğini vurguladı. İstanbul'da konut üretimin hızla devam ettiğini belirten Ateş, 'TÜİK araştırmalarına göre İstanbul'da konut fazlalığı var. Her taraf inşaat dolu. İşi bilen de bilmeyen de inşaata başladı. İnşaatlar yapıldı ve yapılıyor ama şimdi satılamıyor. Ne zaman ki cumhurbaşkanlığı seçimi süreci sorunsuz atlatılır, hükümet istikrarı sürdürür ve faizler düşmeye başlar yeniden talepte kıpırdanma olur' dedi.

'KİRACILIK DEVRİ KAPANIR'

Eski yerleşim birimlerindeki dairelerin çoğunun depreme dayanıksız ve oturulamayacak durumda olduğunu dile getiren Ateş, İstanbul'un birçok bölgesinde kira fiyatlarında gerileme olduğunu söyledi. 2007 yılının geçmiş birkaç yıl içerisinde başlanan projelerin bitirilme yılı olduğuna dikkat çeken İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Sabri Ateş, konut arzının artmasıyla kira fiyatlarının daha da düşeceğini vurguladı. Yeni konutları alanlar arasında İstanbul dışından gelip gayrimenkul alanların da çoğunlukta olduğunu vurgulayan Ateş, 'Bunlar ne yapacaklar? Ya satacaklar ya da kendileri gelip oturacaklar. Gelemeyeceklerine göre boş kalacak. Kiralar düşecek. Kiracılık dönemi bitecek. Göreceksiniz İstanbul'da kira sorunu kalmayacak. Konut fazlalığı var şu anda. Konut fazlalığı ile birlikte istikrarlı bir ekonomide mortgage sistemini uygulamaya başladığınızda herkes kendi evinde oturup kira gibi taksit ödemeyi tercih edecek' şeklinde konuştu.

Faizler yüzde 1'in altına düşer

İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Sabri Ateş, bankaların yurtdışından ucuz ve uzun vadeli fon bulmaları ile konut kredisi faizlerinin yüzde 1'in altına düşeceğini belirterek, "İstanbul'da kiracılık devrinin kapanacağını iddia ediyorum. Herkes ev sahibi olur. Çünkü insanlar kira öder gibi taksitlerle konut sahibi olacaklar. insanlar parasını kiraya vereceğine kendi evinin taksitlerini ödeyecek' diye konuştu.

Lüks sitede kelepir daireler

Seçimlerin ardından konut talebinin artacağı yönündeki beklentilerin hayal olduğunu öne süren Ateş, parası olanların geçen yıl faiz yüzde 1'lere düştüğünde yaşanan talep patlaması döneminde konut aldığını ifade eden Ateş, şu an cebinde parası olanların son bir yıldır geriye kalan gayrimenkulleri yatırım amaçlı olarak aldıklarını kaydetti. Bundan sonra sıranın yatırım için alınan bu gayrimenkullerin elden çıkarılmasına geldiğini kaydeden Ateş, mevcut durumu; 'Bir yanda inşaat firmaları konutlarını satamıyor ama diğer yanda parası olup da 5-10 tane birden daire alanlar var' diyerek özetledi. Toplu talepte bulunanların pazarlık kabiliyetlerini kullanarak daha ucuza konut aldığına dikkat çeken Ateş, '1 milyon dolarlık dairelerden, 600-700 dolar verip 10 tane alıyor. Bunlar talep artmaya başlayınca müteahhidin fiyatıyla bu daireleri elden çıkaracaklar" dedi. (Yeni Şafak)

 

 
Geri Dön