Konut fiyatları arttı, stoklar eridi!

Konut fiyatları arttı, stoklar eridi! Konut fiyatları arttı, stoklar eridi!

Tüm konut tiplerinde konut fiyatları Temmuz ayında bir önceki aya oranla artış gösterdi. Aynı dönemde konut stoğunun yüzde 2.3’ü erirken bitmemiş konutlara talep bitmiş konut projelerinden daha fazla oldu.REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi sonuçlarına göre, Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 0.32, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2.75 ve endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılı Ocak ayına göre ise yüzde 86.60 oranında nominal artış gerçekleşmiştir.

Kredipazarı'nda yer alan habere göre; Yeni Konut Fiyat Endeksi, Temmuz ayında bir önceki aya göre, 1+1 konut tipinde yüzde 0.32 oranında nominal artış; 2+1 konut tipinde yüzde 0.42 oranında nominal artış; 3+1 konut tipinde yüzde 0.26 oranında nominal artış ve 4+1 konut tipinde yüzde 0.18 oranında nominal artış gerçekleşmiştir.

Temmuz ayında, markalı konut projeleri kapsamında gerçekleştirilen satışların yüzde 5’lik (son 6 aylık ortalama yüzde 7) kısmı yabancı yatırımcılara yapılırken, bu satışlarda ağırlıklı olarak 1+1 özellikteki konutların tercih edildiği gözlenmiştir.

Yeni Konut Fiyat Endeksi, Temmuz ayı stok erime hızı rakamları değerlendirildiğinde stoklarda adet bazında yüzde 2.32 oranında erime gözlenmiştir. Temmuz ayında, satışı gerçekleştirilen konutların yüzde 49’u bitmiş konut stoklarından, yüzde 51’i bitmemiş konut stoklarından oluşmaktadır.

2. El Konut Fiyatları Arttı

Türkiye genelinde 81 şehrin tamamını kapsayacak nitelikteki Türkiye Satılık Konut Fiyat Endeksi Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 0.20, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 3.87 oranında nominal artış göstermiştir. Türkiye genelinde 81 şehrin tamamını kapsayacak nitelikteki Türkiye Kiralık Konut Fiyat Endeksi Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde1.08, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 5.29 oranında nominal artış göstermiştir.

Sermaye kazancı ve brüt kira getirisinden oluşan toplam getiri, ülke genelinde aylık bazda yüzde 0.63, yıllık bazda ise yüzde 9.32 şeklinde gerçekleşmiştir. Temmuz ayında amortisman süresi ülke düzeyinde 19.3 yıl olarak ölçülmüş, yıllık brüt getiri oranı ise yüzde 5.31 olarak kaydedilmiştir.

Ağustos'ta konut satışları artacak!

2019 Temmuz'da 102 bin 236 konut satıldı!