Konut kiraları nasıl düşer?

Konut kiraları nasıl düşer?Kiralarda yaşanan artışlar gündemden düşmüyor. Peki konut kiraları nasıl düşer?


Ülkemizde kira fiyatlarından büyük artış yaşanıyor. Öyle ki mega kent İstanbul’da bazı ilçelerde artış oranı yüzde 100’e geldi. Ayrıca kiracılar, bu ücretleri ödemeyi kabul etse dahi istenildiği gibi kiralık konut bulmak imkansız oldu. Peki kiralar nasıl düşer?

Konut kiraları nasıl düşer?

Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Kurucu Başkanı Hakan Akdoğan konut kiralarıyla ilgili önemli açıklamalar yaptı. Hakan Akdoğan, artan tansiyonun kira amaçlı konut inşaatlarıyla düşürülebileceğini söyledi.

Kâr odaklı olmaması gerekir

Yüksek kiraların düşürülebilmesi için bazı alternatiflere de değinen TÜGEM Başkanı Hakan Akdoğan “Avrupa’da belediye evleri örnekleri ile gördüğümüz ve kişi sayısına göre verilen sadece kiralık ev modelleri söz konusu. Sağlanabilecek destek ve vergi indirimleri ile, sadece kiralama amaçlı konutlar üretilebilir. Bu üretimi  TOKİ  ve Emlak Konut aracılığı ile devlet,  Kiptaş  gibi kuruluşları ile belediyeler, ayrıca arsa tahsisi ile de özel müteahhitlik firmaları yapabilir. Kâr odaklı değil, afet odaklı dayanıklı yapılarla sürdürülebilir projeler gerçekleştirilebilir. Hatta bazı gayrimenkul yatırım fonları ile de bu kira gelirleri finansal yatırım aracına dönüştürülebilir” şeklinde konuştu.

Konut kiraları nasıl düşer?

‘Ulaşım ağı önem taşıyor’

Hızlı ulaşım hattı olan metro projelerinin önemine değinen Hakan Akdoğan “Bazı yerleşim yerleri şehir merkezlerinin dışında da inşa edilse, eğitim, ulaşım, ticaret ve sanayi ile birlikte düşünülmelidir. Bu amaçla metro ulaşımları artırılmalı, kullanılamayan konut imarlı alanlar etkin ve verimli kullanılmalı. Yeni merkezi iş alanları ile bu çerçeve yeniden çizilmeli” dedi.

Çarpık kentleşmenin önlenmesi için güvenilir ve nitelikli yaşam alanlarına ihtiyaç olduğunu kaydeden Hakan Akdoğan, “Sadece kira amaçlı üretilen bu yapılar kentsel dönüşüm projelerinde kullanılabilir. Bu sayede bir bölgede başlayan dönüşüm projesi o bölgedeki kiraların da yükselmesine neden olmaz. Her gelir grubuna uygun, ödenebilir koşullarda sosyal konut ihtiyacı gerek kiralıkta gerekse de satılıkta sağlanmalıdır” dedi.