16 / 08 / 2022

Konut kiralarında uygulanacak olan yüzde 25 artış sınırı genişletilsin talebi

Konut kiralarında uygulanacak olan yüzde 25 artış sınırı genişletilsin talebi

TBMM Genel Kurulunda konut kira artışlarının, 1 Temmuz 2023'e kadar, bir önceki kira yılına ait bedelin yüzde 25'ini geçmemesine ilişkin düzenleme kabul edildi. Esnaflar söz konusu sınırlamanın işyeri kiralarında da uygulanmasını talep etti.Hükümet konut kiralarının artış oranlarının 1 Temmuz 2023'e kadar yenilenecek kira sözleşmelerinde bir önceki kira yılının yüzde 25'ini geçmemesi için düğmeye bastı.

Konuyla ilgili geçici hüküm Borçlar Kanunu'na Adalet Komisyonu'nda eklendi.

Böylelikle konut kiralarında 1 yıl süreyle bir önceki yılın kira bedelinin yüzde 25'ini geçmeyecek şekilde artış yapılabilme imkanı getirildi. 

Ev sahiplerinin söz konusu oran üzerinden kiraya zam yapması halinde artışın geçersiz olacağı hükme bağlandı.

Söz konusu düzenlemenin kapsamını değerlendiren esnaflar aynı durumun işyerleri için de geçerli olmaını talep ediyor.

İşte detaylar..

 Sorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com’da yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com'da yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.