Konut kredi faizleri 2019 Ekim'e nasıl başladı? 

Konut kredi faizleri 2019 Ekim'e nasıl başladı? 

Bankaların konut kredisi faizlerinde Eylül ayında hızlanan düşüşler devam ediyor mu? Ekim başında bankaların konut kredisi faiz oranlarında son durum ne oldu?Bankaların kredi faiz oranları Merkez Bankası’nın ilk olarak Temmuz ayında politika faizlerini düşürmesi ile hız kazandı. Arından Merkez Bankası’nın Eylül ayında bir indirim daha gerçekleştirerek toplam da 750 baz puan politika faiz indirimi yapması ile birlikte kredi faizlerindeki indirimler hem kamu hem de özel bankalar tarafında hızlandı. 

Eylül ayı boyunca adete bankalar faiz indiriminde bir biri ile yarıştı. Geçtiğimiz ay içinde 15 banka konut kredisi faizlerini bir ya da birden fazla kez indirirken bankaların konut kredisi faiz ortalaması da 9 puan geriledi. 

En uygun konut kredisi faiz oranı kamu bankalarının Ağustos başından beri uyguladığı kampanyalı yüzde 0.99 faiz oranı olmaya devam ediyor. Özel bankalar sert şekilde faiz indirimlerine devam etse de kamu bankalarının seviyelerini yakalayabilmiş durumda değil. Özel bankalarda ise  en uygun konut kredisi faizi yüzde 1.11 düzeyinde. 

Ekim başı itibariyle en uygun faiz oranı üzerinden 150.000 TL tutarda konut kredisi hesaplama yapıldığında 10 yıl vade için  kredinin aylık ödemeleri 2.150 TL oluyor. Kredinin vade sonunda toplam geri ödemesi ise 257.000 TL’ ye denk geliyor. 

Kredi Pazarı'nın araştırmalarına göre; 2 Ekim itibariyle bankaların konut kredisi faiz oranları şu şekilde,

Ziraat Bankası Konut Kredisi

Ziraat Bankası konut ürün paketi dahilinde 15 yıl vadeye kadar yüzde 0.99 faiz oranı sunuyor. 

HalkBank Konut Kredisi

HalkBank kampanyalı hesaplı evim konut kredisi dahilinde 500.000 TL ve 15 yıla kadar vade için yüzde 0.99, canım evim konut kredisi ürünü kapsamında ise 15 yıl vadeye için yüzde 1.21 faiz oranı sunuyor. 

VakıfBank Konut Kredisi 

VakıfBank kampanyalı sarı panjur konut kredisi için 500.000 TL limit ve 15 yıl vadeye dek yüzde 0.99 faiz oranı sunarken standart konut kredisi kapsamında yüzde 1.39 faiz oranı ile kredi sağlıyor.

Kuveyt Türk Bankası 
 
Kuveyt Türk Bankası kar payı oranlarında uyguladığı indiriminin ardından 10 yıl vadeye kadar tüm vadeler için kar payı oranlarını yüzde 1.11’e indirdi.
 
TEB Konut Kredisi 

TEB kampanyalı konut kredisi ürünleri için faiz oranlarını tüm vadelerde 10 yıla kadar yüzde 1.15’e düşürdü. Banka tabela konut kredisi faizleri ise halen yüzde 2.58 seviyelerinde. 

Yapı Kredi Bankası Konut Kredisi

Yapı Kredi Bankası faiz indirimi sonrasında 10 yıla dek tüm vadelerde yüzde 1.17 faiz oranı sunuyor.

İş Bankası Konut Kredisi 

İş Bankası güncel olarak kampanyalı konut kredisi için faiz oranlarını yüzde 1.17’ye düşürdü. Bankanın tabela konut kredisi faizleri ise yüzde 1.75’e geriledi. 

Akbank Konut Kredisi 

Akbank konut kredisi faiz oranlarını 4 yıl vadeye kadar yüzde 1.23’e, 10 yıl vadeye kadar ise yüzde 1.19’e kadar düşürdü. 

Türkiye Finans Konut Finansmanı 

Türkiye Finans Katılım Bankası 10 yıl vadeye dek yüzde 1.2 kar payı oranı ile konut finansmanı kullandırıyor. 

Garanti BBVA Konut Kredisi 

Garanti BBVA ise 5 yıl vadeye kadar yüzde 1.22, 10 yıl vadeye kadar yüzde 1.2 faiz oranı ile konut kredisi kullandırıyor. 

İNG Konut Kredisi 

İNG faiz indirimi sonrasından kampanyalı sigortalı kredi ürünü için 2 yıl vadeye kadar yüzde 1.39, 3 ile 10 yıl vade arasında ise yüzde 1.29 faiz oranı ile kredi kullandırıyor. 

ICBC Konut Kredisi

ICBC Bank kampanyalı konut kredisi için yüzde 1.34, tabela faizleri kapsamında ise yüzde 2.4 faiz oranı sunuyor. 

QNB Finansbank Konut Kredisi

QNB Finansbank faiz indirimi sonrasında 10 yıl vadeye dek yüzde 1.36 faiz oranı ile kredi kullandırıyor.

DenizBank Konut Kredisi 

DenizBank kampanyalı konut kredisi için yüzde 1.37 faiz oranı ile kredi kullandırıyor. Banka tabela konut kredisi faizleri kapsamında ise yüzde 2.75 faiz oranı sunuyor.

Şekerbank Konut Kredisi

Şekerbank indirim sonrasında  5 yıl vadeye kadar yüzde 1.49, 7 yıl vadeye kadar yüzde 1.54 ve 10 yıl vadeye kadar yüzde 1.64 faiz oranı uygulamaya başladı. 

Anadolubank Konut Kredisi 

Anadolubank konut kredisi faiz oranları dahilinde 5 yıl vadeye kadar yüzde 1.85, 10 yıl vadeye kadar yüzde 1.94 faiz oranı sunuyor.

HSBC Konut Kredisi 

HSBC Bank 10 yıl vadeye kadar yüzde 1.99 faizli konut kredisi kullandırıyor. 

Konut kredisi yapılandırmasında taksitler ne kadar olacak?

Konut kredisi yapılandırması nedir, nasıl hesaplanır?