Çukurova Balkon

Konut kredisi alabilmek için gerekli belgeler!

Konut kredisi alabilmek için gerekli belgeler! Konut kredisi alabilmek için gerekli belgeler!

Konut kredisi faizlerinin düşmesiyle ev almak isteyen vatandaşlar kendilerine uygun konut kredilerini araştırmaya başladı. Peki konut kredisi alabilmek için hangi belgeler gerekiyor? 


Kartal’ın hemen teslim en cazip sitesinde! 364.000 TL’ye ev sahibi olun!


Merkez Bankası'nın politika fazini düşürmesi sonrasında konut kredilerinde de faiz indirimleri yapılmıştı. Konut kredi faiz indiriminde ilk hamle kamu bankalarından gelmişti. Kamu bankalarının konut kredisi fazi indirimi kararından sonra özel bankalarda da faiz indirimine gitti. İndirimlerin peş peşe gelmesiyle vatandaşlardan konut kredilerine yoğun bir talep geldi. Peki konut kredisi alabilmek için hangi belgeler gerekli?

Konut kredisi başvurusu için üç temel belge talep edilir. Bu belgeler; ikametgah, nüfus cüzdanı ve gelir beyanıdır. Konut kredisine başvuru yapmak isteyenler satın alınacak evin tapusu ile kredi almak istedikleri bankaya gitmeleri gerekiyor. İlk olarak kredi başvuru formu doldurulmalı. Başvuru formundan sonra başvuranın kimlik bilgileri üzerinden kredi notu ve kredi sicili sorugulaması yapılarak kredi için uygunluğu değerlendirilir. Konut kredisinin onay süresi 3-4 iş günü arasında değişiyor. 

Konut kredisi şartları nelerdir? 

Satın alınacak konutun tapusunun olması tüm bankalar tarafından aranılan şartlardan biridir. Yine konutun iskanının bulunması, kredi çekmek isteyen kişinin yüksek kredi notu ortalaması bulunması, temiz bir kredi sicili bulunması, maaşı ile kullanmak istediği kredi notu ortalamasının arasında yarı yarıya oran bulunması aranılan ortak şartlardandır.

Kredi almaya uygun bulunan vatandaşlar konut kredisi ekspertiz ücretini ödeyerek, eksper tarafından konutun değeri belirlenir. Alınacak konutun değerinin yüzde 80'ine kadar kredi kullanımı yapılabilir. Geriye kalan yüzde 20'lık tutar ise konut kredisi peşinatı olarak başvurandan tahsil edilir. 

 

Konut kredisi faiz oranlarında son durum ne?