Konut kredisi faiz oranları için kritik gün! 

Konut kredisi faiz oranları için kritik gün!  Konut kredisi faiz oranları için kritik gün! 

Merkez Bankası’nın bugün gerçekleştireceği Para Politikası Kurulu toplantısı merakla bekleniyor. Bankaların kredi faiz oranları üzerinde doğrudan etkili olan repo faizleri için beklentiler neler? Konut kredisi faizleri düşecek mi?Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu Toplantısı bugün gerçekleşecek.  Haftalardır merakla beklenen Eylül ayı politika faiz oranları için için piyasalar indirime kesin gözüyle bakıyor. 

Merkez Bankası 2018 Eylül ayında politika faizlerini yüzde 24 seviyesine çıkardıktan sonra repo faizleri 2019 Temmuz ayına kadar değişmedi. Merkez Bankası politika faizlerinde 10 aylık sabit dönemim ardından Temmuz toplantısında 425 puan indirim uygulayarak faizlerini yüzde 19.75’e düşürdü.

TCMB’nin uzun süre sonra repo faizlerinde indirim uygulaması ile kredi maliyetleri düşen bankalar peş peşe konut kredisi faiz indirimi gerçekleştirdi. İlk tepki kamu bankalarından geldi. Ziraat Bankası, HalkBank ve VakıfBank konut kredisi faizlerini yüzde 1’in altına indirdi. Özel bankalar ise kademeli faiz indirimleri devam ediyor. 

Para Politikası Toplantısı öncesinde en düşük konut kredisi faiz oranı kamu bankalarının sunduğu yüzde 0.99 seviyesinde. Özel Bankalarda ise en düşük konut kredisi seviyesi yüzde 1.2 düzeyinde. Ortalama konut kredisi faiz oranları ise yüzde 1.62’ye geriledi.

Kredi Pazarı'nın araştırmalarına göre güncel olarak en düşük konut kredisi faiz oranı ile konut kredisi hesaplama gerçekleştirildiğinde 100.000 TL’lik kredinin 5 yıl vadede aylık ödemeleri yaklaşık 2.200 TL oluyor. Toplam geri ödeme ise 133.000 TL’ ye denk geliyor. 

Politika Faizlerinde İndirim Beklentisi Ne Kadar?

Ekonomistler Merkez Bankası’nın Eylül toplantısında da faiz indirimine gideceğine kesin gözüyle bakarken genel beklenti 200 ile 300 puan arasında yer alıyor. Bazı kuruluşların beklentileri şu şekilde;

Medley Global Advisors Direktörü Nigel Rendell, TCMB'nin bu hafta gerçekleştireceği Para Politikası Kurulu Toplantısında politika faizini 300 baz puan düşürerek yüzde 19,75'ten yüzde 16,75'e çekebileceği öngörüsünde bulundu.

Capital Economics Gelişmekte Olan Piyasalar Kıdemli Ekonomisti Jason Tuveyde TCMB'nin politika faiz oranını 250 baz puan indirerek yüzde 19,75'ten yüzde 17.25'e çekeceği öngörüsünde bulundu.

Societe Generale Gelişmekte Olan Piyasalar Strateji Direktörü Phoenix Kalen ise TCMB'nin politika faizini 250 baz puan düşürerek yüzde 17,25'e indirebileceğini öngördü.

Tacirler Yatırım Araştırma Müdürü Özlem Bayraktar Gökşen da Para Politikası Kurulu toplantısında 250 baz puan indirim beklediklerini belirtti.

İş Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölüm Yönetmeni Muammer Kömürcüoğlu ise PPK toplantısında faiz indirim beklentilerin 250 baz puan seviyesinde, takip eden iki toplantıda da toplamda 200 baz puan indirim beklediklerini söyledi.

AA Finans'ın Para Politikası Kurulu Beklenti Anketi'ne göre, ankete katılan ekonomistlerin politika faizine ilişkin indirim beklentilerinin medyanı 250 baz puan oldu. Bütün ekonomistler faiz indirimi beklerken, tahminler en düşük 175, en yüksek 375 baz puan indirim arasında yer alıyor.

Konut Kredisi Faizleri Düşer mi?

Repo faiz indirimi sonrasında kredi maliyetleri düşen bankaların konut kredisi faizlerinden indirim yapmaya devam etmesi tahmin ediliyor. Merkez Bankası’nın Temmuz da gerçekleştirdiği 425 puan indirimin ardından yüzde 1.9 seviyesinde yer alan konut kredisi faiz oranları 28 puan düşüşle yüzde 1.62’ye geriledi. En düşük yüzde 1.5 olan tabela konut kredisi faiz oranı da yüzde 0.99’a düştü. 

Beklentilerde olduğu gibi repo faizlerinde ortalama 300 puanlık bir indirim daha olması durumunda döviz kurunda olumsuz bir durum yaşanmaması halinde kredi faizlerinin düşmesi tahmin ediliyor. Beklenti özel bankaların da dahil olduğu birçok bankanın konut kredisi faizlerinin yüzde 1’in altına inmesi ve en düşük konut kredisi seviyesinin daha da düşmesi yönünde.

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı! 

En uygun konut kredisi faizlerinde son durum Eylül 2019!

0.79 konut kredisi şartları neler?