Konut kredisi faizleri bu sabah güncellendi!

Konut kredisi faizleri bu sabah güncellendi! Konut kredisi faizleri bu sabah güncellendi!

Konut kredisi faiz oranları bu sabah güncellendi. Faizler konut üreticisinin de alıcısının da yüzünü yine güldürmedi.Yüksek konut kredisi faizlerinden herkes şikayetçi. Bankalar faizi düşürmek için hiç bir adım atmazken, konut üreticisi de alıcısı da indirim bekliyor. Ev sahibi olma hayali yarıda kalan bir çok vatandaş, yine yüksek kira nedeniyle konut kredisine yöneliyor. Geçtiğimiz yıl Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı çağrı sonrası faizlerin düşmesi sonrasında, üretici de alıcı da yine böyle bir hamle bekliyor. En son 19 Şubat 2018'de güncellenen faiz oranları, kimseyi sevindirmemişti. Faizler bu sabah (12 Mart 2018) yeniden güncellendi. Bakalım bankalar faizleri düşürmüş mü, düşürmemiş mi..?

Bankalar faizleri düşürmüyor

Bu sabah güncelenen faizleri incelediğimizde, bankaların faizleri düşürmeye yanaşmadığını görüyoruz. 20 bankanın 19 tanesi de faizlerinde hiç bir değişikliğe gitmedi. Faizleri ne indirdiler, ne de artırdılar. Sadece Yapı Kredi faiz oranlarında değişikliğe gitti. Fazilerini artıran Yapı Kredi, hem 5 yıllık hem de 10 yıllık faiz oranını yüzde 1,17'den yüzde 1.19'a çıkardı.

5 yıllık en düşük konut kredisi faizi yüzde 1,10 ile Albaraka Türk ile Türkiye Finans'tayken, 10 yıllık en düşük konut kredisi faizi yüzde 1,13 ile Ziraat Bankası'nda.

Konut satışları yavaşlayabilir

Bir çok konut sektörü temsilcisi yaptığı açıklamlarda, konut kredisi faizlerinin yüzde 1'in altına inmemesi durumunda konut satışlarında yavaşlama olacağını söylüyor. Her yıl rekor kıran konut satışlarında yüksek faiz nedeniyle 2018 yılında rekor kırılmayacağını beliryorlar...

 

*Bu bilgiler Kredi Pazarı'ndan alınmıştır.

 

Esra Nur AÇKI/Emlakkulisi.com