Konut kredisi faizleri düştü, gayrimenkul sektörü nefes aldı!

Konut kredisi faizleri düştü, gayrimenkul sektörü nefes aldı! Konut kredisi faizleri düştü, gayrimenkul sektörü nefes aldı!

Nef İcra Kurulu Üyesi Selçuk Çelik, "Konut fiyatlarında oluşan cazibe ve fırsatlar bekleyen talebi harekete geçiriyor. Düşen konut kredisi faizleriyle beraber, 2020’de konut satışlarındaki hareketliliğin devam etmesini öngörüyoruz" dedi.


Nef İcra Kurulu Üyesi Selçuk Çelik, konut fiyatlarında yaşanan cazibe ve fırsatların bekleyen talebi hareketlendirdiğini söyledi. Çelik, "Biz geçtiğimiz hafta sonu bunu çok net bir şekilde gördük, düzenlediğimiz hafta sonuna özel yüzde 40 indirim kampanyasında noter tarafından da tasdiklenen 103 milyon TL’nin üzerinde satış hasılatı elde ettik. Düşen konut kredisi faizleriyle beraber, 2020’de konut satışlarındaki hareketliliğin devam etmesini öngörüyoruz." açıklamasında bulundu.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Nef'ten yapılan açıklama kapsamında, son dönemde özellikle konut kredi faiz oranlarında yaşanan düşüş satışları canlandırdı. TÜİK tarafından son açıklanan istatistik verilerine göre kasım ayında konut satışları geçtiğimiz yılın aynı ayına oranla yüzde 54,4 yükselerek 138 bine ulaştı.

Yılın 11 ayında ipotekli konut satışlarında bir önceki yılın aynı dönemine göre oluşan yüzde 5’e yakın artış da faizlerde yaşanan düşüşün sektöre olan olumlu etkisini ortaya çıkardı. BDDK verilerine göre ise Merkez Bankası’nın ve bankaların faiz indirimlerinin ardından sektörde 11 Kasım-13 Aralık arasında kullanılan toplam konut kredisi tutarı 3 milyar 497 milyon TL’ye ulaştı.

Gayrimenkuldeki moral artışını gösteren diğer bir veri de tüketici güveninden geldi. TÜİK tarafından açıklanan verilere göre, gelecek 12 ayda konut yatırımı yapma iştahını gösteren endeks değeri 7,7 ile son 8 ayın zirvesine oturdu. 

- Nef’ten iki günde 103 milyon TL’lik satış

Gayrimenkulde yaşanan hareketlilik markalı konut üreticilerinin satışlarına da yansıdı. Sektörün önde gelen oyuncularından Nef, 14-15 Aralık'ta gerçekleştirdiği kampanya kapsamında, iki günde 103 milyon 398 bin 316 TL'lik noter tasdikli konut satışı gerçekleştirirken son dönemin en büyük satışlarından birine imza attı. 5 Nef projesinde sınırlı sayıda daire için uygulanan yüzde 40 indirim kampanyası kapsamında bir hafta içerisinde 5 bin 475 adet talep toplanmıştı.

Açıklamada ifadeleri kullanılan Nef İcra Kurulu Üyesi Selçuk Çelik, konut fiyatlarında oluşan cazibe ve fırsatların bekleyen talebi harekete geçirdiğini belirterek, “Biz geçtiğimiz hafta sonu bunu çok net bir şekilde gördük, düzenlediğimiz hafta sonuna özel yüzde 40 indirim kampanyasında noter tarafından da tasdiklenen 103 milyon TL’nin üzerinde satış hasılatı elde ettik. Düşen konut kredisi faizleriyle beraber, 2020’de konut satışlarındaki hareketliliğin devam etmesini öngörüyoruz.” açıklamasında bulundu.