Konut kredisi faizleri yüzde 0.79’un altına inecek!

Konut kredisi faizleri yüzde 0.79’un altına inecek! Konut kredisi faizleri yüzde 0.79’un altına inecek!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, dün yeni bir faiz indirim müjdesi daha verdi. Albayrak, faiz oranlarının yüzde 79'un altına ineceğini söyledi.Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak bugün "Kahramanmaraş İş Dünyası Buluşması"nda faiz oranlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan kamu bankalarının genel müdürleri ile yaptıkları görüşme sonrasında faizleri düşürme kararı aldıklarını açıkladı.

Bakan Albayrak, "Merkez Bankasının politika faizini yüzde 11,25'e indirmesine paralel olarak kredi faizleri de hızla gerilemeye devam ediyor. Böylece, bir önceki yılın ocak ayına göre ticari kredi faizleri ortalama 14 puan, konut kredisi faizleri ortalama 14 puan, ihtiyaç kredisi faizleri 16 puan, taşıt kredisi faizleri ise 15 puanın üzerinde geriledi. Bildiğiniz gibi kamu bankalarımız faiz konusunda, piyasaların canlanması konusunda öncü bir rol üstleniyor ve elini taşın altına koyuyor." dedi.

Aylık Yüzde 0.60 Faizler

Kredipazarı'nda yer alan habere göre; Ziraat Bankası, HalkBank ve VakıfBank’ın uyguladığı en düşük konut kredisi faizi olan yüzde 0.79 oranın indirim sonrası yüzde 0.60’lı seviyelere gerilemesi bekleniyor. Konut için güncel olarak yüzde 10 seviyesinde yer alan yıllık kredi maliyet oranları yüzde 8’e gerilemesi halinde aylık faizler yüzde 0.63’e gerileyecek.

Konut Kredisi Hesaplama

Bankaların konut kredisi maliyetlerinin yıllık yüzde 8’e inmesi halinde 300.000 TL tutarda 10 yıl vadeli konut kredisi hesaplama maliyeti aylık 3.570 TL oluyor. Kredinin vade sonunda geri ödemesi ise 428.500 TL’ ye denk geliyor.

Berat Albayrak'tan konut alacaklara faiz indirimi müjdesi!

İki ayda 250 bin kişi konut kredisi kullandı!