İki ayda 250 bin kişi konut kredisi kullandı!

İki ayda 250 bin kişi konut kredisi kullandı! İki ayda 250 bin kişi konut kredisi kullandı!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Osmaniye Korkut Ata Üniversitesinde düzenlenen "Osmaniye İş Dünyası Buluşması" programına katıldı. Berat Albayrak; "Konut sahibi olmak isteyen vatandaşlarımız sayısı şu birkaç aylık süreçte 250 bine ulaştı" dedi...



Osmaniye Korkut Ata Üniversitesinde düzenlenen "Osmaniye İş Dünyası Buluşması" programına katılan Berat Albayrak konut kredisi faizleirndeki düşüş hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Katıldığı  "Osmaniye İş Dünyası Buluşması" programın açıklamalarda bulunan Berat Albayrak ; "Ocak sonu itibarıyla 64 bin 367 müşteriye 50,2 milyar lira kredi tahsis edilirken bunun 31 milyar lirası yatırıma dönüştü" dedi.

"Politika faizi uzun bir aranın ardından Türk ekonomisine yönelik kur saldırılarının başladığı ağustos 2018 dönemi öncesi seviyelerin de altına geldi. Ekonomimizin ihtiyaç duyduğu finansman noktasında hem şirketlerin hem de bireylerin ihtiyaçlarını giderecek şekilde kredi faizlerinde de çok güçlü ve hızla aşağı yönlü inişlere hep birlikte şahit olduk. Kredi faizleri piyasa şartlarına göre baktığımızda, ihtiyaç kredileri yüzde 13, ticari krediler yüzde 10, konut kredileri yüzde 9 düzeyine düşerek piyasada hakiki anlamda olumlu hava esmesine vesile oldu. Bugün de kamu bankalarımız önemli bir adım olarak, ticari kredilerimizde kamu bankalarımız, 9-11,5'tan çekerek yüzde 8-10 aralığına getirdi."

İVME Finansman Paketi ve İstihdam Odaklı Kredi Paketi

Bakan Albayrak, Türkiye'nin artık değiştiğini, değişmek zorunda olduğunu, bunun bir ihtiyaç ve siyasi beklenti olmadığını söyledi ve şöyle devam etti:

"Geçtiğimiz yıl bu kapsamda, haziran ayında İleri, Verimli, Milli Endüstri (İVME) Finansman Paketini piyasayla tanıştırdık. Ocak sonu itibarıyla 64 bin 367 müşteriye 50,2 milyar lira kredi tahsis edilirken bunun 31 milyar lirası yatırıma dönüştü. Aralık ayı sonu itibarıyla kamu bankaları aracılığı ile dedik inşaat sektörü, gayrimenkul sektörü toparlanma malumunuz, yüzde kaçlara indik, 0,99. Sonra dedik sıfır konutlarla alakalı kaç 0,79. 0,79 son yirmi yılın en düşük bir iki oranından bir tanesidir. Bu paketlerle birlikte inşaat, gayrimenkul sektörü uygun, ucuz uzun maliyetli konut sahibi olmak isteyen vatandaşlarımız özelinde sadece şu birkaç aylık süreçte kredilerinden yararlanan vatandaşlarımızın sayısı 250 bine ulaştı. Yine ekim ayı sonunda kamu bankalarımız aracılığı ile devreye aldığımız İstihdam Odaklı Kredi Paketi (İSTOD) ile 150 bin istihdam taahhüdü sağlandı. Toplamda yaklaşık 35 milyar lira kredi tahsis edildi."

"İhracat rekoru kırdık"

2018 yılında yaşanan saldırıların ardından inşaat sektörünün en çok etkilenen sektörlerden biri olduğuna işaret eden Albayrak "Bu dönemde inşaat sektöründeki maliyetler yüzde 39,7 oranında artış gösterdi. Ancak alınan tedbirler sonucu piyasaların normalleşmesi ve finansman koşullarındaki iyileşme ile sektörde maliyet artışları oldukça yavaşlamıştır. Maliyetlerdeki yavaşlama ve konut kredilerinde faiz oranlarının gerilemesi ile birlikte konut satışlarında 2019 yılı aralık ayında yıllık bazda yüzde 47,7 oranında artış yaşanmıştır.  Bu toparlanmayı, tüm alanlarda iyileşmeyi çok açık net ortaya koyuyor. Sadece bu dönemde ipotekli konut satışındaki artış yüzde 600'ü buldu." ifadesini kullandı. 

Berat Albayrak'tan konut alacaklara faiz indirimi müjdesi!