25 / 06 / 2022

Konut piyasasındaki mağduriyete 'teminat' formülü!

Konut piyasasındaki mağduriyete 'teminat' formülü!

Kentsel dönüşüm kapsamında müteahhitlerin yükümlülüklerinden kaynaklı mağduriyeti giderecek düzenleme için düğmeye basıldı. 

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, konut projeleri, ikinci el emlak piyasası ve günübirlik kiralamalar konusunda tüketiciyi koruyan düzenleme çalışmalarına ilişkin açıklamalar yaptı. Yeni Şafak gazetesinde yer alan habere göre, kentsel dönüşüm kapsamında müteahhitler tarafından dolandırdığını belirten vatandaşlar olduğunun hatırlatılması Tüfenkci, “Kabul görürse şöyle bir şey getireceğiz. Sadece tamamlama sigortası değil, inşaat firmalarının teminat veya buna benzer güvence vermesinin de önünü açacağız” diye konuştu.

GÜVENCE TORBA YASAYLA GELECEK


Teminat sigortası, tamamlama sigortası sisteminin çok iyi işlemediğini söyleyen Tüfenkci, tüketicileri korumak adına banka teminat mektupları veya başka güvenceler oluşturma çalışmalarının tamamlandığını, düzenlemeyi torba yasanın içine koymayı planladıklarını söyledi. Bülent Tüfenkci, “Ya yerle ilgili gayrimenkul teminatları olabilir ya da teminat mektupları olabilir. Böylelikle tüketicilerin mağdur olmalarının önüne geçmiş olacağız. Bunu sektörle konuşarak yapıyoruz. Sektörün satışlarının artmasına da bir vesile olsun istiyoruz. Teminatlı veya sigortası yapılmış projelerde insanlar çok daha rahat, güvenerek paralarını yatırabilirler” dedi.

BANKA İLE TÜKETİCİ KARŞI KARŞIYA GELMEYECEK


Tüketicinin en büyük endişesinin firmanın projeyi vaat ettiği sürede tamamlayıp tamamlayamayacağı olduğunu belirten Tüfenkci, şöyle konuştu: “Ya banka kredisi kullanıyorlar, banka onu kat irtifakı üzerinden, daha proje üzerinden ipotek alıyor. Bitmeyince bu sefer banka dönüyor sana. Şimdi bunu önleyeceğiz. Banka bu teminatlarla kendini garantiye almış olacak, krediyi daha kolay alma imkanı olacak veya sen nakit paranı verince böyle teminatlar olunca, mağdur olduğunda en azından belli bir kısmını alma imkanın olacak. Teminat oranı da projelere göre değişecek.”

İKİNCİ EL EMLAK PİYASASI


İkinci el emlak piyasasına ilişkin yönetmelik çalışmalarıyla ilgili de konuşan Gümrük ve Ticlaret Bakanı Bülent Tüfenkci, bu hafta sektörün 26 paydaşıyla son toplantıların yapılacağını belirtti. Tüfenkci, yönetmeliğin içeriği konusuyla ilgili olarak şöyle konuştu: “Tıpkı 2. el otomotivde yaptığımız gibi burada da her önüne gelenin emlakçılık yapmasını istemiyoruz. Mevcutların hakları da korunarak, bundan sonra belli bir eğitimi alan ve belgesi olanların bu işi yapmasını istiyoruz. Belli bir disiplin içerisinde yapılmasını istiyoruz. Burada komisyon oranları belli olsun ve yine ekspertiz hizmeti vereceklerin kimlikleri ve vasıfları belli olsun istiyoruz. İnsanlar bir emlakçıya verdiğinde ona mahkum olmasın, belli bir sürede satamadığı zaman başkalarına da verebilme imkanı oluşsun istiyoruz. İnternetten emlak satışlarını da yine disipline almak istiyoruz.”