Konut satışındaki düzenlemenin ayrıntıları belli oldu!

Konut satışındaki düzenlemenin ayrıntıları belli oldu! Konut satışındaki düzenlemenin ayrıntıları belli oldu!

Evini satışa çıkarmak isteyenler için düzenlenen yeni vergi düzenlemesinin detayları belli oldu. Yapılan düzenlemede yer alan bilgilere göre satılacak ev için devlet ve özel sektörden değerlendirme raporu alınacak. Nihai değeri ise bakanlık tarafından belirlenecek...


Konutunu satmak isteyenlerin artık gayrimenkul değerleme raporuna sahip olmaları gerekecek. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum değerlemenin hem tapu kadastro müdürlükleri hem de özel sektör tarafından yapılacağını belirtti.. Bir binada birkaç değerleme yapıldıktan sonra bakanlık nihai değeri belirleyecek.

Meclis Plan ve Bütçe komisyonunda görüşülen yeni bir düzenlemeye göre Türkiye’de gayrimenkuller tapu müdürlüklerine doğru bir biçimde bildirilmediği için artık evlere eksper raporu almak gerekecek.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, eksper raporu üzerinden alım satım harcı da alınacağı için devletin geliri de artacak.

Örneğin 100 bin TL gösterilen 500 bin TL'lik evin harç tutarı 4 bin liradan 20 bin TL'ye çıkacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ATO Congresium’da düzenlenen Verimlilik ve Teknoloji Fuarı’nda açıklamalar yaptı.

TAPU KADASTRO GENEL MÜDÜRLÜĞÜ DE DEĞERLEME YAPACAK


Bakan Kurum, evlerin gerçek değerinin belirlenmesinde artık eksperler tarafından rapor verilmesinin eleştirilere neden olması üzerine şu şekilde konuştu:

Murat Kurum, Türkiye’de yaklaşık 20 milyon bina olduğunu ve her yıl yaklaşık 600 bini yeni 600 bini ikinci el olmak üzere yaklaşık 1 milyon 200 bin konut satışı gerçekleştiğini belirtti. Murat Kurum Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’nün de değerleme yapacağını dile getirdi. Bakan özel eksper firmaların da değerleme işlemi yapacaklarını belirtti.

Gayrimenkul firmalarının, sattığı değerin gerçeğini beyan etmek zorunda olduğunu söyleyen Kurum, konuşmasına şu şekilde devam etti: 

‘DEĞERLERİ GENEL MÜDÜRLÜK DAĞITACAK’

“Buna ilişkin birçok firma zaten bu çerçevede, bu çatı altında çalışmaktadır. Değerlemeler Tapu Kadastro Genel Müdürlüğümüz bünyesinde de yapılacak, aynı zamanda Sermaye Piyasası Kurulu’nca onaylı ekspertiz firmalarınca da yapılacak. Bir binada birkaç değerleme olduktan sonra da işte bu üç boyutlu yaptığımız haritalarla yine o değerlemeleri katına ve şerefiyesine göre de genel müdürlüğümüz dağıtacak. Tabii bu bir süreç alacak.

16 milyon, 20 milyon binanın değerlemesi kolay değil. Ama her yıl satılacak 1 milyon konutla birlikte bunların bir kısmının değerlemesi de zaten mevcut. SPK lisansı firmalarca yapılmış değerlemeler var, o değerlemeleri de dikkate alacağız. Örneğin Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları bu değerlemeleri yapıp satmak zorundadır. Dolayısıyla bu değerlemelerin bir kısmı da elimizde mevcut. Bu sayede ortadaki adaletsizliği haksızlığı gideceğimiz önemli bir adımı atacağız. Bu da ülkemiz adına önemli bir gelişme.