Konut sigortası hangi hasarları kapsamaz?

Konut sigortası hangi hasarları kapsamaz?Yaşanılan konutlarda meydana gelme ihtimali olan hasarlar konut sigortasıyla garantiye alınabiliyor. Peki konut sigortası nedir, hangi hasarları kapsar hangi hasarları kapsamaz? İşte ayrıntılar.


Konut sigortası gün geçtikçe daha çok önem arz ediyor. Çünkü iklim değişikliğiyle birlikte, konut sahipleri evlerinde beklenmeyen hasarlarla karşı karşıya kalabiliyor. Konut sigortası; konutlarda meydana gelebilecek pek çok olumsuzluğun ardından oluşan hasarları güvenceye alıyor. 

İklim değişikliğinin doğa olaylarındaki artışla kendini iyiden iyiye göstermesiyle birlikte konut sigortası yaptırmak isteyenler arttı. Çünkü, iklim değişikliğiyle birlikte, seller, orman yangınları gibi doğal afetler gittikçe çoğaldı. Bu afetlerde konutta meydana gelebilecek zararlara karşı konut sigortası yaptırmanız sizi güvenli hissetirecek. 

 Konut sigortası hangi hasarları kapsamaz?

Peki konut sigortası hangi zararları karşılamaz?

Konut sigortasıyla, hırsızlık, yangın, deprem, su baskını gibi benzeri hasarlara ek olarak ek teminatlar da poliçe kapsamına alınabiliyor. Böylelikle evlerde meydana gelebilecek ve yaşanma ihtimali bulunan zararlar teminat altına alınıyor. Peki konut sigortası hangi hasarları kapsamıyor? İşte ayrıntılar...

1- Savaş ve savaşın neden olduğu her türlü olay, istila, yabancı düşman hareketleri, iç savaş, isyan, ihtilal, ayaklanma ve bunların getirdiği askeri hareketler nedeniyle meydana gelen olaylar  

2- Herhangi bir nükleer yakıttan ya da nükleer yakıtın yanması sonucunda nükleer atıklardan meydana gelen bütün durumlar. Radyasyonların veya radyo-aktivite bulaşmalarının sonucunda gerçekleşen askeri ve inzibati önlemlerin oluşturduğu zararlar  

3- Kamu otoritesi tarafından sigortalı varlıklar üzerinde gerçekleştirilecek tasarruflar gerekçesiyle oluşan tüm hasarlar  

4- Sigortalı varlıkların -yangın haricinde- kendi kusurlarından veya kendi bünyelerinde yaşanan bozulmalar nedeniyle meydana gelen hasarlar.

5- Sigortalı varlıkların -yine yangın haricinde- işlenmek üzere veya başka bir sebeple ateşe tutulmasından, ateş bulunan bir yere atılmasından kaynaklanan veya ısıtma, aydınlatma, ütüleme aletleri, lamba, sigara, mum ve benzeri şeylerle temasa geçmesiyle oluşan durumlar.

6- Elektrikle çalışan her türlü motor, elektronik alet, cihaz, tesisat ve kordonlarının kısa devre, topraklama, voltaj iniş çıkışları nedeniyle ortaya çıkan tüm durumlar.

7- Alçak basınç nedeniyle kapların içeri doğru çökmesi, yırtılması, benzeri şekilde deformasyonu, yıpranması, santrifüj kuvvetler ve mekanik olaylar nedeniyle sigortalı cihaz ya da motorlardaki zararlar.

 Konut sigortası hangi hasarları kapsamaz?

Primler ne kadar? 

Konut, taşınmaz bir değer olması nedeniyle taşınır mallar da olduğu kadar fazla riske sahip değil. Fakat yine de konutta oluşabilecek hasarlar göz ardı yapılmamalı. Peki konut sigortasında primler ne kadar? İşte ayrıntılar..

Konutta bulunan değerlere göre bir konut sigortası poliçesinin primi 300-500 TL  arasında değişiklik gösteriyor. Aynı zamanda prim ödemeleri kapsamında taksitte yapılabiliyor. Oturduğu konutta alarm gibi koruyucu güvenlik tedbirleri mevcut olan kişiler için prim miktarları daha az oluyor. 

Konut sigortası hangi hasarları kapsamaz?

Kiracılar konut sigortası yaptırmalı mı?

Kiracıların pek çoğu konut sahibi olmadıkları için sigorta yaptırmıyor. Fakat bu düşünce doğru değil. 

Konut sahibi veya kiracı olunması sonucu değiştirmeyecektir. Konut sigortası yaptırmak, risklerin sigortaya devredilmesiyle her iki tarafın da rahat yaşamasını sağlar.  

Sigorta şirketlerinin konut sigortasında sunduğu ek teminatlar ise şunlar:

-Kombi bakımı.
-Klima bakımı.
-Çilingir hizmeti.
-Halı yıkama hizmeti.
-Ev yardım/destek hizmetleri.

Afetler sonrası konut sigortasına talep patladı!

Pınar Demircan/Emlakkulisi.com