Konut stokları bittiğinde fiyatlar da artacak!

Konut stokları bittiğinde fiyatlar da artacak!

Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği'nin 2019 yılı 1.İstişare Toplantısı'nda konuşan Başkan İbrahim Apa, "Eldeki konut stokları bittiğinde, yeni başlayan konut fiyatları da artacak'' dedi.Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği'nin 2019 yılı 1.İstişare Toplantısı düzenlendi. Toplantıya, Gaziantep'te yapı sektörüne yön veren 250 civarındaki sektör temsilcisi katıldı. Toplantıda sektörün sorunları, sıkıntıları ve gelecek dönemdeki durumu konuşuldu.

''Konut fiyatları da artacak''

Olay Medya Gazetesi'nde yer alan habere göre, toplantının açılış konuşmasını yapan Başkan İbrahim Apa, geçtiğimiz yıl yaşanan fiyat artışlarının sektörde bir daralmaya yol açmasına rağmen, Büyükşehir ve İlçe Belediyelerinden alınan ruhsat oranlarına bakıldığına, sektörün üretmekle ilgili kararlılığını ortaya koyduğunu ifade etti. Sektörün geçen yıl biraz yavaşlamasına rağmen, yoluna devam etmek için elinden gelen mücadeleyi verdiğini söyleyen Apa, TÜİK'in açıkladığı istatistiklere bakıldığında da, konut satışlarında ciddi düşüş yaşanmadığını belirtti. Fiyat artışlarının satış fiyatlarına yansımaması ve insanların hala konutu güvenli bir yatırım aracı olarak görmesinden kaynaklandığını söyleyen Apa, kısa ve orta vadede mevduat gelirlerinin, konut yatırımdan daha cazip gibi görünse de bunun doğru bir yatırım olmadığının görüleceğinin altını çizdi. Apa, "Eldeki konut stokları bittiğinde, yeni başlayan konut fiyatları da artacak. İmalat fiyatlarında çok ciddi artışlar söz konusu. Hiçbir meslektaşımız maliyeti satışlara yansıtmadı. Bu yansıma gerçekleştiğinde, konuttan elde edilen gelirin, mevduat gelirinden daha cazip olduğunu da hep birlikte göreceğiz" şeklinde konuştu.

''Anadolu'da bu işin yükünü çekiyor''

Yapı sektörünün "beton ekonomisi" tanımlamasıyla değersizleştirilmek istendiğini ancak bu algının kesinlikle doğru olmadığına dikkat çeken İbrahim Apa, "Bankaların kullandırdığı toplam kredi büyüklüğü 2.5 trilyon lira dolayında. Yapı sektörünün toplam kredilerden doğrudan aldığı pay ise sadece yüzde 3.6 oranında. Yüzde 3.6'lık bölümü de vatandaşların kullandığı konut kredileri oluşturuyor" açıklamasında bulundu. Apa, son olarak şunları söyledi: "Konut kredileri toplamı da 193 milyar lira dolayında. Bunun birinci el satışlara tekabül eden bölümü yaklaşık 90 milyar lira tutarında. Özellikle Anadolu'daki bizim gibi sektör temsilcileri, her türlü zorluğu yaşayarak, ülkemize istihdam olarak çok büyük katkılar sağladık. Sektörümüz sadece  Ankara  ve İstanbul'daki konut üreticisinden ibaret değil, Anadolu'da bu işin yükünü çeken, istihdam yaratan, omuz veren insanlar var. Sadece bizlerin değil, yapımda kullandığımız malzeme üreticilerinin de sektöre çok ciddi bir istihdam katkısı bulunmaktadır."

''Herkes müteahhitliğe heves etti''

Herkesin müteahhitlik yapmaya heves ettiği bir dönemi yaşadıklarını anlatan Apa, şunları söyledi: "Yıllardır dile getirdiğimiz Müteahhitlik Meslek Yasası bir türlü çıkmayınca, müteahhitliğin tanımı da yapılamadı. Başka sektörlerde olduğu gibi, bizim sektörümüzde, bir dönem, insanlara cazip geldi. Ancak mevzuatlar zorlaşınca, yönetmelikler değişince, bu kişiler, bizim mesleğimizin dışardan görüldüğü gibi olmadığını anladı. Mesleğimize sonradan girenler, şimdi sektörden çıkmaya başladı. Dolayısıyla sektör, gerçek sahiplerine kalmaya başladı. Çünkü şu an zorluğu yine bizler yaşıyoruz. Zorlukların üstesinden hep birlikte el ele verip çıkacağız. 2018 yılında, Büyükşehir ve İlçe Belediyelerin verdiği ruhsat oranlarına baktığımızda, sektörümüzün yoluna devam etme kararlılığını çok net görebilmekteyiz. Fakat bu devamlılığın sağlanabilmesi için sektöründe beklentileri var. Bunlardan en önemlisi tabi ki faizlerin inmesi, sektöre kalıcı çözümler üretilmesi, düşük orandaki faizlerin sadece ilk satışlara verilmesi. İnşaatın bel kemiğini oluşturan demir, çimento ve petrol türevi kalemlerde KDV indirimi sağlanması, KDV ve tapu indirimi harçlarının sürekli hale getirilmesiyle, sektör kararlılıkla yolunda yürümeye devam edecektir. Faizlerin yüksek olmasından kaynaklı ipotekli satışlar çok düşmüştür. Fakat meslektaşlarımız gerekli özveriyi göstererek, müşteriye cazip hale getirmek adına, eskiden olduğu gibi senetli satışlarla elinden geleni yapmaktadır." 

''Kamu müteahhitlerinin sorunları çözülecek''

Sektördeki sıkıntıların sadece yap-sat piyasasında değil, kamu müteahhitleri tarafında da yaşandığını söyleyen Apa "Yapım işlerinde ağırlıklı olarak kullanılan çimento, akaryakıt, demir, bitüm, boru gibi malzeme fiyatlarında özellikle son 2 yıldır yüksek artışlar yaşandığı hepimizin malumudur. Döviz kurundaki son 6 ayda öngörülmesi mümkün olmayan yükseliş nedeniyle firmalarımız zor durumda kalmıştır. Bu zorluğu, kamu müteahhitlerimiz daha fazla hissetmiştir. Tasfiye ve Fiyat Farkı Kararnamesinin bir an önce çıkması, kamu müteahhitlerinin sıkıntılarını bir nebze olsun giderecektir. Gerek GAİMDER olarak, gerekse çatı kuruluşumuz İMKON nezdinde bu konudaki çalışmalarımız devam etmekte. Hem Gaziantep'teki diğer STK'lar, hem de Ankara'da Bakan ve Milletvekilleri düzeyinde girişimlerimiz oldu. Hali hazırda Türkiye'de birçok il, TEFE-TÜFE üzerinden fiyat farkı alabilmektedir. Bazı illerde fiyat farkının olması, diğer illerde olmaması, sektörde adaletsizliğe yol açmaktadır. Kamu müteahhitlerinin sorunlarının çözümüyle ilgili çalışmalarımız aralıksız sürüyor" dedi.

Yeni imar alanına ihtiyaç yok

Önümüzdeki dönemde şehrin yeni imar alanına ihtiyacının olmadığını söyleyen Başkan Apa "Hali hazırda parselasyonu bitmiş, yolları açılmış yerlerin altyapı hizmetlerinin şehirde bir program dahilinde kısa ve orta vadede bitirilmesiyle birlikte, şehirde arsa bolluğu yaşanacaktır. Bunun da sektörde arsa paylarında düşüşe neden olacağını öngörmekteyiz" dedi.