Konut ve arsalara yoğun talep!

Konut ve arsalara yoğun talep!Konut kredilerinin düşmesiyle gayrimenkul yeniden yatırım aracı olarak öne çıkıyor. Düşük faiz, uzun vade ve ödemesiz dönemlerin etkisiyle konut, arsa ve iş yerlerine ilgi arttı.


Gayrimenkul sektörü, arka arkaya açıklanan kampanyalar sonrasında canlandı. Cebinde parası olan da olmayanda düşük faiz, uzan vade ve ödemesiz geçen dönemlerin etkisiyle satın alabileceği konut, arsa ve işyeri arıyor. Oluşan yüksek talep inşaat firmalarını da mutlu etti.

Yeni Şafak'tan Mine Açar'ın haberine göre; Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı, “Gayrimenkuldeki primin alternatif yatırım araçlarından yüksek olacağı beklentisi yatırımcıyı yönlendirdi” diye konuştu.

Konut ve arsalara yoğun talep!

Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı, şirketin telefon, dijital ve fiziki tüm satış kanallarında son bir haftalık sürede neredeyse yüzde bin artış yaşandığını belirtti. Söz konusu ilginin satışa da döndüğüne de dikkat çeken Kabadayı, “Bizim projelerimize sektörün durgun olduğu dönemlerde de ilgi vardı. Pandemi döneminde de evlerimizin birçoğu az katlı, bahçeli ve balkonlu ferah olduğu için ilgi artmıştı ancak son bir haftada bu adeta yüzlerle katlandı” diye konuştu.

Stokun yüzde 30’u satılır

Şirket stokunda 250 konut bulunduğunu ifade eden Kabadayı, bunun kısa sürede en az yüzde 30’nun satılacağını tahmin ettiklerini vurguladı. Gelen alıcılar arasında yatırımcıların da olduğuna dikkat çeken Kabadayı, şunları kaydetti:

“Alternatif yatırım araçlarında oluşan karı realize eden, yatırımını fırsat gördüğü diğer yatırım araçlarına yönlendirecektir. Bu noktada da gayrimenkul önemli bir avantaj. Çünkü konut kredi oranları düşük. Maliyetler arttı ve inşaat firmaları bu maliyetleri fiyatlara yansıtmadı. Bu da gayrimenkulde prim olduğunu gösteriyor. Yatırımcı da bunu biliyor. Konut kredi oranlarında uygunluk olduğu müddetçe bizim sektöre talep olur.”

2020’yi 2 teslim, 2 yeni projeyle tamamlayacak

Küresel salgının planlanan projelerin üretim süreçlerini etkilemediğini, bu yıl iki projenin teslimini gerçekleştireceklerini ve iki yeni projeye başlayacaklarını dile getiren Kabadayı, yatırımcılarına verdikleri taahhütlere de sadık kaldıklarını belirtti. Şirket, 2020 yılı için planladığı ruhsat aşamasında olan Çekmeköy ve Hasköy projelerine yılın son çeyreğinde başlayacak. Yeni projelerin toplam yatırım değeri ise 210 milyon TL. Kâğıthane ve Maslak’taki iki projenin teslimlerinin ise yakın zamanda başlaması planlanıyor. Yaklaşık 2,5 milyar TL’lik yatırım hamlesi içinde bulunan Kâğıthane’deki Kordon İstanbul, Yedikule’deki Cer İstanbul ve Çekmeköy’deki ÇamlıYaka Konakları’nın inşası ve satışları da sürüyor. Çekmeköy’de yükselecek şirketin ikinci projesi yatay mimariyle yapılmış konutlardan oluşacak. İnanç Kabadayı, Hasköy’de ise otel, konut ve ticari ünitelere yer verilecek karma bir projeyi inşa edecekleri bilgisini kaydetti. 

FARKLAR ÖNEMLİ

Salgınla birlikte, bir dönem çok popüler olan Fransız balkonunun yerine geniş Türk tipi balkonların tercih edildiğine dikkat çeken Kabadayı, “Artık fiziksel, sosyal ve dijital planlama birlikte ele alınacak. Teknolojiye yatırım yapan gayrimenkul geliştiricileri öne çıkacak. Akıllı şehir uygulamaları ile yeşil binaların yaygınlaşacağını öngörüyoruz. Tasarımcılar ve mimarlar tarafından iyi düşünülmüş yaşam alanları da projelerde fark oluşturacak” diye konuştu.

Gayrimenkul yatırımı güvenli liman oldu!

Koronavirüs sonrası bungalovlara talep arttı!

Apartmanlardan kaçış başladı! Bahçeli evlere talep arttı!