09 / 12 / 2022

Koronavirüs sonrası bungalovlara talep arttı!

Koronavirüs sonrası bungalovlara talep arttı!

Koronavirüs doğaya ve tatile özlemi artırdı. Şimdi daha izole ve bireysel konaklama seçeneği sunan bungalovlara rağbet var. Turizmciler, sosyal mesafe ve izolasyonlu tatil isteyenlere “elinizi çabuk tutun’ çağrısı yapıyor...Normalleşme sürecine girdiğimiz şu günlerde, evde kaldığımız günlerin acısını çıkarma isteği yükselmeye, tatil iştahımız kabarmaya başladı. Çünkü her ne olursa olsun tatil, bir ihtiyaç. Evet, küresel salgın bu ihtiyacımızı ertelememize neden oldu ama tümden yok edemedi. Öte yandan, salgin kontrol altına alınana kadar hayatımızın tüm alanlarında olduğu gibi tatillerimizde de sosyal mesafe ve hijyen önceliğimiz olacak. Para Dergisi'nden Özlem Kapar Bayburs'un haberine göre;bu süreçte daha bireysel tatil planları yapıp, kalabalıktan uzak yerlerde, en çok da her şeyin ilacı olan doğada konaklama isteği ön plana çıkacak. İzolasyon ve doğa deyince ilk akla gelen konaklama seçeneklerinin başında bungalov evler geliyor. Birbirinden uzak konumlanmış bu evlere bu yaz rağbet yüksek olacak.

"DAHA TİTİZ DAVRANILACAK"

Misafirlerinin bu yaz tatiline dair beklentilerini öğrenmek için bir anket düzenleyen Tatilsepeti'nin Genel Müdürü Koray Küçükyılmaz, konaklama seçeneklerinde sırasıyla otel ve resortların, butik otellerin tatil köylerinin ve son olarak da ev kiralamanın tercih edildiği bilgisini paylaşıyor.

Karavan kiralamaya, kamp alanlarına, butik ve küçük oteller ile bungalov evlere talebin arttığını da dile getiren Küçükyılmaz, portföylerinde halihazırda 3 bin civarında bu türden tesis olduğunu kaydediyor ve “Bize üye olup pazarlama aracı olarak kullanmak isteyen bu tip tesisler için özel bir yazılım geliştirdik” diyor.

Neredekal sitesinin Genel Müdür Yardımcısı Özkan Özbaş ise şöyle konuşuyor:
“Pandemi sonrası tatilcilerin seyahat alışkanlıklarında daha titiz davranacaklarını tahmin etmek zor değil. Tatilciler doğayla baş başa kalabilecekleri, sakin ve izole bölgeleri tercih edecektir. Doğaya yönelişin etkisi olarak bu yaz, bungalov turizminin de hareketleneceğini düşünüyoruz. Özellikle ormanın içinde, tamamen doğanın ortasında yer alan ve sosyal mesafe nin korunduğu bungalovlar, yeniden popülerlik kazanacak gibi görünüyor.”

BUNGALOV ÜSSÜ OLİMPOS

Ülkemizin turizm başkenti Antalya'da bungalov ev denilince akla ilk Çıralı ve Olimpos geliyor. 7 Doğanın içinde, tertemiz havayı içinize çekeceğiniz Olimpos ve Çıralı’da bu yaz döneminin çok yoğun geçmesi bekleniyor. Tesislerin rezervasyona yetişememesi endişesi şimdiden yaşanıyor. Türkiye'de bungalov turizmi deyince de ilk akla gelen duayen bir isim var: Kadir Kaya. Doğal tatilin adresi, Antalya'nın Kumluca ilçesinin Yazır Mahallesi Oliman Özbaş pos mevkiindeki Kadir'in Ağaç Evleri'nin sahibi olan Kaya, ahşabın verdiği enerjinin bambaşka olduğunu, doğanın içindeymiş hissi uyandırdığını vurguluyor. Tesis. pandemi sürecinde hiç kapanmamış. Halihazırda Antalya ve çevresinden gelen misafirleri ağırladıklarını söyleyen Kaya, pandemi ilan edilmeden gelen ve sonra seyahat kısıtlamaları nedeniyle ülkelerine dönemeyen iki İspanyol ve bir Çinli turistin de konaklamaya devam ettiğini bildiriyor. Doğanın ve denizin şifa kaynağı olduğunun altını çizen Kava, teSisinde 120 oda olduğunu aktarıyor. Evde kaldığımız bu süreçte çok negatif elektrik yüklediğimizi savunan Kaya, bungalov evlerin tüm kötü enerjiyi alacağını iddia ediyor. Bungalov evlerin sosyal mesafe kurallarına uygun konumlandığını anlatan Kaya, “Turizm Bakanlığı'nın belirlediği koronavirüs önlem tedbirlerini uygulamaya başladık. Odalarımız ilaçlandı ve dezenfekte edildi. Sabah ve akşam yemeklerini hijyen kuralları çerçevesinde çıkarıyoruz. Bağışıklık sistemini güçlendirici yemekler, taze soğan, sarımsak, roka, maydanoz, semizotuna kadar her tür yeşilliği sunuyoruz. Doğanın içinde ve oksijen bol” diye konuşuyor.

PANDEMİ DİNLEMEYENLER

Kadir'in Ağaç Evleri'nde gelen misafirleri ‘gezgin' olarak tanımlayan Kaya, her ne olursa olsun gezen, doğaya düşkün bu profile pandeminin bile engel olamayacağını öne sürüyor. Bayram için yurt içinden, Temmuz ve Ağustos ayları için de İngiltere ve Almanya'dan rezervasyon aldığını açıklayan Kaya, online satışlarda kazandığı ivmenin devam edeceğini öngörüyor. Kaya tatilcilere şöyle sesleniyor: “Eve kapandığımız bu uzun süreç geride kalsın, gelin burada güneşten mahrum geçirdiğiniz günlerin acısını çıkarın, bol bol D vitamini depolayın.” Kadir'in Ağaç Evlerinde konaklayan misafirler yürüyüş, tırmanış ve dalış gibi aktivitelere katılabiliyor. Olimpos plajı tesise yürüyüş mesafesinde.

HER BUNGALOVA BİR PERSONEL

Koronavirüs günlerinde açık olan az sayıdaki işletmeden biri de yine Olimpos'taki Olympos Village Hotel. İşletme sahibi İbrahim Ünsal, Antalya'ya seyahat kısıtlaması olduğu zamanlarda sadece kent içinden misafir ağırladıklarını ama şimdi kisıtlamanın hafiflemesiyle çevre illerden de rezervasyonlar gelmeye başladığını aktarıyor. Doğayla iç içe ve sosyal mesafe kurallarına uygun hizmet verdiklerini söyleyen Ünsal, bu dönemde kişiye özel servis yapıldığını, bungalovların hepsine ayrı kahvaltı ve yemek servisi çıkardıklarını anlatıyor. Ünsal, “Ormanın içindeyiz. Her bungalovun kendi terasi ve bahçesi var. Oturma alanları da oluşturduk. Bungalov odalar arasında minimum 5, maksimum 10'ar metre mesafe bulunuyor. Her misafir çıkışından sonra dezenfekte işlemlerini yapıp 12 saat bekliyoruz. Her bungalova bir personel düşüyor” diyor.

Ortasında bir yüzme havuzu olan tesisin yanında bir bahçe yapıp taze sebze yetiştirdiklerini, buradan gelen domates, biber, patlıcan gibi ürünleri misafirlere sunduklarını belirten Ünsal şunları anlatıyor: "Haziran ayı için rezervasyon almaya başladık. Özellikle çocukların sokağa çıkma yasağı kalktığı zaman talep artacak gibi görünüyor. Hazirandan eylüle kadar tam dolu olacağımızı öngörüyoruz. Gelen telefonlardan bu anlaşılıyor." Ünsal, talep nedeniyle yine aynı tip yeni bir yatırım daha yapacaklarını, bunun için yoğun bir şekilde çalıştıklarını da sözlerine ekliyor.

BOL OKSİJENLİ KONAKLAMA

Ege'de de bungalov ev seçenekleri mevcut. Kuzey Ege'den başlarsak, İda Dağı'nın orta eteğinde Akçay’a 3 kilometre, Edremit Kazdağı Milli Parkı’nın başlangıcı Kizılkeçili köyünde hizmet veren Kazdağları İda Natura Life Style Otel bunlardan biri. Tesis, 5 bin metrekare arazi içerisinde 12 adet Yunan mitolojisine özgü farklı renk ve tarzda dizayn edilmiş 12 oda ve 15 adet bungalov evden oluşuyor. Tesisin işletmecisi Ali Canlı, yemyeşil bir bahçe, evcil hayvanların yanı sıra kanatlı hayvanlar, keçi ve pony at ile muhteşem dağ, doğa ve deniz manzaralı terası bulunan otellerini 1 Haziran'da açacaklarını bildiriyor.

Bungalov evlere ilginin arttığını belirten Canlı, her birinin arasında 10 metre mesafe olduğunu vurguluyor. Tüm ilaçlama ve dezenfekte işlemleri yapılmış evlerin her birinin önünde kendi masası olduğunu ifade eden Canlı, hijyen kurallarına uygun bir sekilde hazırlanmış kahvaltı ve yemekleri kişiye özel, tek kullanımlık araç gereçlerle sunacaklarını bildiriyor. Ali Canlı, tesiste ver alan tuz odasının mineralli kaya tuzundan yapılmış -3 metrekare tuz odası terapisiyle astim, bronsit. KOAH, üst solunum yolu rahatsızlıkları, sedef, egzama özellikle koronavirus sürecinde sıkça yaşadığımız stres gibi rahatsızlığı olanlara tedaviyi hızlandıran doğal terapi imkanı sunduklarını anlatıyor. Canlı, "Tuz odasında hiçbir mikrobun yaşaması mümkün değil" diye ekliyor. Canlı sözlerine şöyle devam ediyor: "Tesisteki bisikletlere ücretsiz binebilir, yakın dağ köylerini gezebilirsiniz. Kazdağı'nın güzelliklerini görmek için Sarıkız zirve ve Altınoluk Kanyonu jip safari turuna katılabilir, Kazdağı eteklerindeki köylere ve otele 3 km mesafede bulunan Hasanboğuldu Sütüven şelalesine keyifli bir doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. Dileyenlere kumanyalarını da veriyoruz.”

MORDOĞAN'IN MORKOYUN'U

İzmir'in Karaburun Yarımadası'nın orta lokasyonunda yer alan Mordoğan mahallesinin, en güzel doğal alanlarından birisi olan Çamlık bölgesindeki Morkoyun Bungalov Kamp, bölgenin tertemiz denizi ve bakir doğası ile birleşen çam ağaçları içerisinde bir tesis. Çeşme otobanından Karaburun yoluna girdiğinizde Mordoğan'a girişten devam ederek ulaşıyorsunuz. Tesisin işletmecisi Bilun Hızlı, pandemi sürecinde taleplerin attığını belirterek, yaklaşık 30 kişiyi birbirlerine mesafeli biçimde misafir edebildiklerini söylüyor. Hızlı şu bilgileri veriyor: "Virüse karşı alınması gereken tüm önlemleri aldık. Dezenfeksiyon çalışmalarımız düzenli bir şekilde yapılıyor. Çam ormanı içerisinde dokuz tane bungalov evimiz var. Evler birbirine iki-üç metre uzaklıkta. Öte yandan çadır alanlarımız var. Misafirlerimiz burada kamp yapabiliyor. Merkeze ve denize çok yakınız ama çam ormanından kaynaklı izole bir yerdeyiz. Bu yaz yetişkin havuzumuzu da hizmete açacağız.” Morkoyun bünyesinde, kahvaltıda sunduğu sebzelerin bir kısmının da yetiştiği bostan ve permakültür bahçesi, tıbbi ve aromatik bitki bahçesi, etkinlik ve atölye alanı, doğal ve sağlıklı içecek ve yiyecek sunan Yeşil Bar, bölgeye uygun peyzaj örnekleri ile tasarlanmış oturma ve dinlenme alanları bulunuyor. Kampa yakın koyun suyu çok temiz, bakir ve taşlık.

Datça'nın eşsiz tatil cenneti Mesudiye Hayıtbükü'nde bulunan Hayitbükü Ahşap Evler de, denize iki dakika mesafede. İşletmeci Yurdagül Okur, 10 dönüm arazi üzerinde kurulduklarını, köyün özellikle en rağbet gören yerinde yer aldıklarını vurguluyor. Evlerin birbirine en az iki metre mesafede olduğunu dile getiren Okur, hem taş evler hem de bungalov seçenekleri olduğunu ifade ediyor. Okur, Palamutbükü, Ovabükü ve Kızılbük'ün işletmelerine yakın koylar olduğunu, kuş sesleri arasında kalan bu doğa harikasını yaşamak isteyenleri davet ederek, “Yörenin terletmeyen iklimini burada yaşayabilir, limon, mandalina, portakal ağaçlarının altında püfür püfür esinti ile yemeklerimizi yiyebilirsiniz” diyor. Koronavirüse karşı tüm önlemleri aldıklarını, yeni servis kuralları çerçevesinde hareket edeceklerini ekleyen Okur, haziran ve sonrası için rezervasyon taleplerinin gelmeye başladığını bildiriyor.

GLAMPİNG: Konforlu lüks çadır turizm

Deneyimli turizmci Hüseyin Baraner, pandemi sonrası değişen tatil alışkanlıklarına cevap verecek yepyeni bir turizm çeşidinden söz ediyor: Glamping. Bir tasarımcı tarafından özel olarak tasarlanmış konforlu lüks çadırları veya ağaç evleri içeren bir konsept bu. 'Glamorous' (büyüleyici) ve 'camping' (kamp yapmak) kelimelerinin birleştirilmesinden meydana gelen glamping, lüksü, doğal ve sade olanla birleştirmek anlamına geliyor. Baraner, "Beş yıldızlı otellerden kalabalık nedeniyle uzaklaşmak isteyen, varlıklı, sanat, kültür ve otantik tatlar, sesler, renkler arayan gezginlerin ortaya çıkardığı glamping konsepti dünyada bir alternatif olarak yayılıyor" diyor. Baraner'e göre glamping'in uygulandığı yerlerde trekking, balıkçılık, rafting outdoor wellness gibi aktivitelerden yararlanılabiliyor. Geceyi içinde gerçek bir yatağı ve banyosu olan, bir tasarımcı tarafından özel olarak tasarlanmış konforlu lüks çadırınızda ya da ağaç evinizde geçiriyorsunuz. Baraner, "Anadolu glamping konsepti ile dünyaya açılabilir. Yerli ve yabancı turistlere unutulmaz yeni bir tatil, yeni bir keşif dolu kültür turu heyecanı yaşatabilir" yorumunu yapıyor. Türkiye'de glamping konseptine sahip iki tesis var. Gökova'nın güzelliği ile ahenk içindeki Club Amazon, Türkiye'de bu trendin öncüsü. Ayrıca Kayaköy'de yer alan Avalon Steppes de doğanın kalbinde eşsiz bir deneyim ve konfor vaat eden kamp alanıyla, glamping trendinin Türkiye'deki ilk örneklerinden.

Mesire alanlarına 'bungalov' ayarı!

Doğa alanlarında 'bungalov' yapımı yasaklandı!
Geri Dön