20 / 08 / 2022

Konutlarda ısı yalıtımı için devlet kredi verecek! Ayda 468 liraya konutu yenileme fırsatı

Konutlarda ısı yalıtımı için devlet kredi verecek! Ayda 468 liraya konutu yenileme fırsatı

Konut başına 50 bin liraya kadar 60 ay vadeli ve 0,99 faizli kredi Ziraat Katılım, Ziraat Bankası, VakıfBank ve Halkbank tarafından kullandırılacak. Vatandaşlar söz konusu kredilere başvurularını bugünden itibaren yapabilecek.Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, konut başına 50 bin liraya kadar 60 ay vadeli ve  0,99 faizli finansman imkanı sağlayan ‘Konutlarda Isı Yalıtım Projesi’nin detaylarını kamuoyuyla paylaştı. 

Bakan Nebati, Twitter'dan Konutlarda Isı Yalıtım Projesi'ne ilişkin açıklama yaptı.

Nebati’nin konutlarda ısı yalıtımı projesiyle ilgili konutlarda Isı Yalıtım Projesi kapsamında daire başına 50 bin liraya kadar 60 ay vadeli ve 0,99 faizle kredi verielceğini söyledi. Krediler kamu bankaları Ziraat Katılım, Ziraat Bankası, VakıfBank ve Halkbank tarafından kullandırılacak.

Kredi kullanmak isteyenler bugünden itibaren söz konusu bankalara kredi başvurusunda bulunabilecek.

Projeye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı da destek veriyor.

Bakan Nebati, paylaşımında kredinin nasıl kullanılacağına dair de bilgiye yer verdi. Buna göre; kredinin yüzde 60'ı yalıtım sözleşmesinin ibrazıyla kalan yüzde 40'ı da proje tamamlanıp enerji kimlik belgesi alınmasıyla kullanılabilecek. Kredi, doğrudan yalıtım firmasının hesabına aktarılacak.

Bakan Nebati, konutlarda ısı yalıtımının önemini hatırlatmak için şu hususlara dikkat çekti:

Türkiye'nin enerjide dışa bağımlılık oranı yüzde 70

Yıllık enerji ithalatı 50-60 milyar dolar

Doğal gazın üçte biri konutlarda tüketiliyor

Mevcut konutların yüzde 50'si yalıtımsız

Bina ısı yalıtımıyla tasarruf potansiyeli az yüzde 35-45

Sera gazı emisyonunun yüzde 10'u konutlarda ısı kaynaklı

Kredi paketinin devreye alınmasıyla bu yıldan sonra her sene 300 bin konutun ısı yalıtımı yaptırması bekleniyor.

Böylelikle 2024’ün sonuna kadar toplamda yaklaşık olarak en az 1 milyar metreküplük doğal gaz tasarrufunun sağlanması hesaplanıyor.

Konutlarda ısı yalıtımı için devlet kredi verecek! Ayda 468 liraya konutu yenileme fırsatıSorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com’da yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com'da yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.