Konutlarda jeotermal ısıtma yaygınlaşıyor

Konutlarda jeotermal ısıtma yaygınlaşıyor

Yozgat'ta konutları jeotermal enerjiyle ısıtma sistemi yaygınlaşıyor. Türkiye'nin en zengin jeotermal kaynaklarının bulunduğu ilde kaynaklardan yararlanılarak 2 bin 250 konut ısıtılmaya başlandı, 1500 konutun daha ısıtılması için hazırlanan proje hayata g

Yozgat'ın Sorgun ilçesi Belediye Başkanı Ahmet Şimşek, yaptığı açıklamada, ilçe merkezinde 24 derslikli bir ilköğretim okulunun da bulunduğu 1500 konutun jeotermal enerjiyle sorunsuz ısıtıldığını söyledi. Şimşek, Yozgat Valiliği tarafından önceki yıllarda il genelinde bulunan mevcut jeotermal kaynakların potansiyellerinin belirlendiğini hatırlattı. Şimşek, "İlçemizde 4 kuyu açıldı, 3 kuyudan 80 derece


sıcaklıkta sıcak su çıkartıldı. Şimdi bu kaynaklardan yararlanarak hem konutlarımızı ısıtıyoruz hem de termal turizm tesislerinde kullanıyoruz" dedi.


Şimşek, Türkiye'nin en modern jeotermal ısıtma sistemini ilçede kurduklarını kaydederek, 24 derslikli bir ilköğretim okulunun daiçerisinde bulunduğu 1500 konutu ısıttıklarını ifade etti. Şimşek, "Jeotermal kullanılan konutların ısı derecesi, eksi 30 derece de bile 19-22 dereceden aşağıya düşmüyor. Jeotermal ile ısınan vatandaşlarımız, ısınma için kış döneminde sadece 300 YTL ödüyor, ısınmakla kalmıyorlar musluklarından da 24 saat süreyle sıcak su akıyor" diye konuştu.


-"BİNALARIN YALITIMI YOK"-


Sorgun Belediye Başkanı Ahmet Şimşek, jeotermal enerji ile ısıtılan binaların yalıtımının olmadığını, buna rağmen diğer enerjiler kullanılarak ısıtılan binalardan daha iyi ısındığına dikkati çekti.


Şimşek, kurulan ısıtma sisteminin tamamen bilgisayar ortamında denetlendiğini, meydana gelen arızaların sürekli kontrol edildiğini bildirdi. Şimşek, "32 tane otomasyon sistemimiz var ve bu sistemler bilgisayara bağlı. Yer altından çıkıp, konutlara giden suyu, ısıyı buradan takip ediyoruz. Sistem, son teknolojiyle kuruldu ve 7 bin 500 konutu ısıtabilecek kapasiteye sahip" şeklinde konuştu.Şimşek, bu yıl ilçe merkezinde yeni bir kuyu daha açacaklarını ve çıkacak suya bağlı olarak daha fazla konutu ısıtmaya çalışacaklarını belirtti. Şimşek, şöyle dedi:


"Türkiye'de ısıtma yapan 15 tane il ve ilçe var. Biz buralardaki ısıtma sistemlerinin hepsini inceledik ve Türkiye'nin en gelişmiş teknolojisini uyguladık. Türkiye'de ilk defa tam otomasyonlu, yani bilgisayar kontrolü ısıtmayı ilçemizde gerçekleştirdik. Bu sene kış çok çetin geçti, hava sıcaklığı eksi 20-25 derecelere indi, gece daha da arttı. Buna rağmen ısıtma yaptığımız konutlarda sorun yaşanmadı. Sistemi Ekim 2007 itibari ile müteahhit firma tamamlayıp, teslim etti, iller bankası kontrolünde


yapıldı, tamamı belediyemize ait. Bundan sonra da gelirinin yüzde 100'ü yine belediyemizin olacak. Isıtmadan dönen suyu da termal tesislere veriyoruz."


Yozgat'ın Sorgun ilçesinde 1500, Sarıkaya ilçesinde 750 konut jeotermal enerji ile ısıtılırken, Yerköy ilçesinde 2 bin 500 konutun ısıtılmasına yönelik hazırlanan projenin hayata geçirilmesi için çalışmalar devam ediyor.


-DİĞER KAYNAKLAR-


Yozgat Valiliği tarafından il genelinde yapılan çalışma ile jeotermal kaynakların potansiyeli belirlenip, büyük bölümü yer üzerine çıkartıldı.


Boğazlıyan'da 32-44 derece, Sarıkaya'da 48 derece, Sorgun'da 50-60 derece, Yerköy'de 60 derece, Saraykent'te 70-74 derece, Akdağmadeni köylerinde saniyede 2 litre debide, 30-39 derece sıcaklıkta jeotermal sıcak su bulunuyor. Bu kaynakların da termal ve sağlık turizmi, tarım, ısıtma gibi alanlarda kullanılması için çalışmalar devam ediyor.


SEYFİ ÇELİKKAYA