Çukurova Balkon

Konutta da fırsatçı türedi!

Konutta da fırsatçı türedi! Konutta da fırsatçı türedi!

Kamu bankalarının ‘yüzde 0,99 ve 180 ay vade’ hamlesi sonrası vatandaşlar ev sahibi olmak hayalleriyle harekete geçti. Ancak fırsatçılar da boş durmadı ve birçok projede fiyatlar yüzde 10-20 bandında yükseldi. Ev hayali kuranlar, bu sefer de yüksek fiyat engeline takıldı...


Kartal’ın hemen teslim en cazip sitesinde! 364.000 TL’ye ev sahibi olun!


Bankaların konut kredisi faizinde indirime gitmesi, hem vatandaşı hem de müteahhitleri harekete geçirdi. Bazı konut projelerinde ve "yap-sat" tarzı birçok butik projede, fiyatlar yüzde 10-20 bandında arttı. 2. el piyasada da aynı oranda olmasa bile benzer eğilim gözleniyor. Vatandaşlar, düşen faiz yükü ve artan vade avantajı sebebiyle ev hayallerini gerçeğe dönüştürmek isterken, gördükleri fiyat artışları karşısında hayal kırıklığına uğruyor. Müteahhit firmalar ise; durgunluk, yüksek faiz ve maliyet artışı sebebiyle fiyat artışı yapamadıklarını, küçük miktardaki yükselişlerin "gecikmiş" ve "kaçınılmaz" olarak yansıdığını söylüyor.

BAŞA DÖNMEYELİM!

Türkiye Gazetesi'nde yer alan habere göre; Adrese Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Hiçdurmaz, "Aslında her iki tarafta da bekleyiş hâkimdi. Vatandaş, ev almak için uzun süredir faizin düşmesini kolluyordu. Müteahhit firmalar ise, yıllardır artan maliyetleri fiyatlarına yansıtamıyordu. Bugün gelinen noktada, vatandaşın talebi 0,99 kredi oranı ve 180 ay vade imkânı ile biraz yükseldi. İstanbul'da özellikle ikinci el piyasada ve daha merkezî olmayan bölgelerde satışlar daha hareketli. Bu anlamda bir kıpırdanma var. Diğer taraftan yeni projelerde ve merkezi bölgelerde konut fiyatlarında biraz artışlar gözleniyor. Bu durumdaki bölgelerde hareketlenme daha zayıf. Burada tekrar 'yine alamıyoruz, yine satamıyoruz' noktasına doğru eğilim gittikçe artıyor. Başa dönmemeliyiz. Çünkü bu durum da kimsenin faydasına olmaz" ifadelerini kullandı.

ÜST LİMİT 400 BİN TL

İstanbul'da konut kredisine talepler; Avrupa Yakası'nda Beylikdüzü, Esenyurt, Başakşehir ve Arnavutköy'de, Anadolu Yakası'nda ise Tuzla, Pendik, Sancaktepe, Sultanbeyli ve Çekmeköy ilçelerinde canlı durumda. Emlakçılar; vatandaşın daha çok 150-400 bin lira bandında ev baktığını, söz konusu ilçelere, fiyatların bu aralıkta olduğu için rağbetin yüksek olduğunu, daha yüksek rakamlara talep olmadığını söylüyor.

PİYASAYI 2. EL SIRTLIYOR

2019 yılının ilk 7 ayında Türkiye'de satılan konut adedi 608 bini aştı. Bu konutların yüzde 59,7'sini 'ikinci el' oluşturdu. 2017 yılında yüzde 34, geçen yıl yüzde 33 olan ikinci el konut satışları, daha yatay seyreden fiyatlar sebebiyle tercih sebebi oluyor. FuzulEv Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Akbal "Bu yılın yedi ayında tam 64 şehirde ikinci el satışları, birinci elden daha fazla gerçekleşti" dedi. 

Konut satışlarını bu yıl ikinci el sırtlıyor!