Konutta değişen tüketici beklentileri pazarı yeniden şekillendiriyor!

Konutta değişen tüketici beklentileri pazarı yeniden şekillendiriyor! Konutta değişen tüketici beklentileri pazarı yeniden şekillendiriyor!

Ufuk Kayador ve Sevgi Güngör Uyanık, tüketici beklentilerinin konut pazarını yeniden şekillendirdiğini ve önümüzdeki dönemde tüketici beklentilerine doğru cevap veremeyen firmaların başarı şanslarının düşük olacağını söyledi.Gayrimenkul sektöründe uzun yıllar yönetici olarak görev yaptıktan sonra hizmet verdikleri müşterilerinin proje ve yatırım konusunda ihtiyaçlarına ilk elden çözüm sunan Artı Deneyim kurucu ortaklarından Ufuk Kayador ve Sevgi Güngör Uyanık, tüketici beklentilerinin konut pazarını yeniden şekillendirdiğini ve önümüzdeki dönemde tüketici beklentilerine doğru cevap veremeyen firmaların başarı şanslarının düşük olacağını söyledi. 


Konutta değişen tüketici beklentilerinin pazarı yeniden şekillendirdiğini ifade eden Artı Deneyim kurucu ortağı Kayador, hayata geçirilen projenin niteliği, donatıları ve sunduğu imkânları ile yaşam kalitesini doğrudan etkilediğini ve bu sebeple tüketici beklentilerinin üst seviyelere taşındığını; konutta beklentinin çoktan “başımızı sokacak bir dam”ın ötesine geçmiş durumda olduğunu belirtti. Kayador sözlerine şöyle devam etti: “ Günümüz markaları için "Satıcı Pazarı" koşulları artık sona erdi, "Alıcı Pazarı" koşulları hükmünü sürdürüyor diyebiliriz. Tüketicinin beklenti çıtası iyice yükseldi, konut üreticilerinin "Hangi Projeyi Üretirsem Satarım" mantığı çok gerilerde kaldı. Bu konuda son sözü artık tüketiciler söylüyor. Tüketiciler, sahip olacakları konutların geleceğe taşınabilecek, insana önem veren, çevreye duyarlı, yenilikçi ve kalıcı mekânlar olarak hayata geçirilmesini arzu ediyor.”


“Bu amaçla, çeşitli tehditler ve fırsatlar içinde bulunan sektöre bakıldığında, müşteri odaklı pazarlama teknikleri geliştirilmeli ve satış arttırıcı çabalara ulaşabilmek için öncelikli olarak pazarlama stratejileri uygulanmalıdır. İşletmeler ellerindeki tüm kaynakları farklı müşterilerin farklı ihtiyaçlarını anlamaya yönlendirmeli; bu kaynakları farklı müşterilerin farklı ihtiyaçlarına göre ürün veya hizmet üretim süreç ve teknolojilerine ayırmalıdır” dedi.  


Lokasyonun belirlenmesi ve arsanın alımı ile başlayan, lansman dönemi  ve tüm satış operasyonunu da içine alan süreçte,   bilimsel, sistematik ve analitik çalışmalar uygulayan firmaların başarılı olma şansının yüksek olduğuna  inandıklarını belirten  Artı Deneyim ortaklarından Sevgi Güngör Uyanık, artık bu felsefeyle hareket etmenin o proje için kaçınılmaz başarıyı da beraberinde getireceği, düşüncesinde olduklarının altını çizdi. 


İyi bir satış öncesi proje geliştirme sürecini, aynen güzel ve lezzetli bir yemeğin hazırlanması ve sunulmasına benzeten Uyanık, “Nasıl ki; leziz bir yemek hazırlanırken içine katılan tüm malzemeler, bu malzemelerin dengeli bir şekilde kullanılması ve bu süreçte yemeğin hazırlanmasına verilen emek ve çaba çok büyük bir önem taşımaktaysa, iyi ve doğru bir proje geliştirme süreci de bundan çok farklı bir şey değildir, aslında. Bu sürece verilen önem, projenin satış sürecindeki başarısını direkt olarak etkileyen bir faktör olacaktır. Bu alanda profesyonel şekilde çalışan firmalardan hizmet alan gayrimenkul firmalarının sektörde bir adım öne geçtikleri görülmektedir. 


Artı Deneyim olarak, bu önemli aşamanın gerçekleştirilmesi sürecinde yatırımcı firmaların bu konuda uzman olan danışmanlık firmalarıyla birebir çalışmalarının kendilerine yararlar sağlayacağına inanıyoruz” dedi.