30 / 06 / 2022

Konutta hareketlilik başladı: Alıcılar konuta koştu!

Konutta hareketlilik başladı: Alıcılar konuta koştu!

TÜİK Ocak ayının konut satış istatistiklerini açıkladı. Peki 2022'nin ilk ayında konut satışları nasıl seyir etti? İşte ayrıntılar...TÜİK Ocak ayının konut satış istatistiklerini açıkladı. Peki 2022'nin ilk ayında konut satışları nasıl seyir etti? TÜİK Ocak 2022 Konut Satış İstatistikleri’nden yola çıkan inşaat ve gayrimenkul sektörü temsilcileri konuya ilişkin görüşlerini açıkladı.

TÜİK 2022 Ocak ayı konut satış istatistiklerinden yola çıkan inşaat sektörü temsilcileri,  konut satışlarındaki artışı değerlendirdi. İşte sektör temsilcilerinin o değerlendirmeleri: 


İhsan Çulhalık / İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı:

Konutta hareketlilik başladı: Alıcılar konuta koştu!

“Ciddi bir KDV indirimi satışları daha da arttırır”

"TÜİK Ocak rakamlarına baktığımızda, yılın ilk verilerini sektör açısından gayet sevindirici
olarak yorumlayabiliriz. Türkiye genelinde konut satışları ocak ayında bir önceki yıla göreyüzde 25,1 ve ipotekli konut satışları ise yine bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 69,4 artış göstermiş. Bu da demek oluyor ki, beklemedeki konut alıcıları kredi de kullanarak konut sahibi olmak üzere aksiyon almış. Ancak şunu unutmamalı ki; elinde nakit parası olmayan için kredi faizleri belirleyici kriter. Kredi faizleri dönem dönem kamu bankaları çerçevesinde düşürülse de bu yeterli olmuyor. Konut kredi faiz oranlarında psikolojik sınır yüzde 1 ve altı. Bu oranın altına inmeden tüketici alıma sıcak bakamıyor. Bunun örneklerini yakın geçmişte gördük. Mevcut şartlara bakıldığında da konut fiyatlarındaki artışın kaçınılmaz olduğunu görüyoruz. Ağır şartlar nedeniyle her ne kadar konut üreticileri tüketicinin alım gücüne uygun kademeli fiyat artışı ve ödeme planları hazırlama yolunu seçse de ciddi bir oranda KDV indirimi yapılırsa mevcut rakamların çok daha yukarılara tırmanması kaçınılmaz olacaktır.

M. Onur Sarıbay / TURYAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı:

 Konutta hareketlilik başladı: Alıcılar konuta koştu!

“Bir süredir beklemede olan alıcı konuta koştu”

TÜİK rakamları ocak ayı için gayet güzel geldi. Türkiye genelindeki ocak ayı konut satışlarına bakıyoruz bir önceki yıla göre yüzde 25,1 oranında artış göstermiş. İpotekli konut satışlarına bakıyoruz; yine ocakta bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 69,4 artış var. Bu bize bir süredir beklemede kalan potansiyel alıcıların konut almaya başladığını gösteriyor. Biz bunu kendi verilerimizde de görüyoruz. Kısaca beklemedeki alıcı konuta koştu diyebiliriz. Fiyatların oturması, istikrarın sağlanması her sektör için gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteren tüm iş kollarını yakından ilgilendiriyor. Alıcılar ve satıcılar açısından yapılması beklenen bazı düzenleme ve teşvikler de hayata geçerse o zaman bizler de hareketli günlerimize çok daha hızlı kavuşmuş olacağız. Şu anda konutta KDV indirimi ile ilgili bir düzenleme üzerinde çalışılıyor. Çerçevesi tam netleşmese de konunun gündeme gelmesi bile bir umut verdi. Eğer KDV indirimi sağlanırsa mutlaka bir hareket yaşanacaktır. Sektörün zaman zaman böyle dokunuşlarla hareketlendirilmesine her zaman ihtiyaç var.

Gül Gül/ Golden Sign Kurucu Ortağı:

 Konutta hareketlilik başladı: Alıcılar konuta koştu!

“Piyasa hareketlenmek için işaret bekliyor”

TÜİK rakamları da saha da olan bizleri istatistikleri de gösteriyor ki, ev sahibi olmak isteyen kesim bir işarete bakıyor. O nedenle bu rakamlar hiç de şaşırtıcı değil. Biz her zamanki gibi vatandaşın konut sahibi olmasını kolaylaştıracak birtakım desteklerin ve teşviklerin hayata geçirilmesini beklediğimizi ifade ediyoruz. Çünkü o zaman sadece yatırım amaçlı konut alanlar değil, oturmak için ihtiyaçtan dolayı satın alma yapmak isteyenler için de fırsatlar doğacaktır. Örneğin; son günlerde konuşulan konutta KDV indirimi düzenlemesi hayata
geçirilirse piyasada gözle görülür bir canlanma, hareketlenme olacaktır. Bu tip destekleri bekleyen alıcı adaylarının ve yatırımcıların olduğunu biliyoruz. Piyasa adeta harekete geçmek, canlanmak için bir işaret bekliyor. Bizler de kredi faizlerinin düştüğü, birikmiş talebin satın almaya döndüğü ve dolayısıyla da sektörün her kesiminin hakettiği canlılığına tekrar kavuşacağı günleri umutla bekliyoruz.

Ali Çiçek / Wen Gayrimenkul Baş Danışmanı:

Konutta hareketlilik başladı: Alıcılar konuta koştu!

“Bilinçli konut alıcısı harekete geçti”

2021 yılında konut satışlarındaki artışın en büyük sebeplerinden biri salgın sebebi eve kapanma sürecinin bitmesi ve normal yaşama dönüş olmuştu. Normal hayata dönüş sonrası okulların açılması, memurların atanması birçok yeni çiftin yuva kurması sebebi ile özellikle büyük şehirlerde kiralık daire bulunamaması ve fiyatlarının çok yükselmesi vatandaşı konut alma konusunda teşvik etmişti. Bugünkü gelinen noktaya baktığımızda ise inşaat maliyetlerinin çok fazla artması ve bundan dolayı yeni inşaatların yeteri kadar yapılamaması konut sahibi olmayı daha zor bir hale getirdi. Görünen o ki artan yüksek maliyetler sebebiyle
konut fiyatlarının daha da artacak. Bunun bilincindeki vatandaş ise yeni yılla birlikte alıma geçti. TÜİK ocak rakamları bize bunu gösteriyor. Tüm bunları değerlendirdiğimizde; 2022 yılında artık ihtiyaçlar etlenmeyecek ve gerek yatırım için gerek ihtiyaç için olsun hem sıfır hem de ikinci el konutta hareketlenme devam edecek diyebiliriz."

Yabancıya konut satışında tarihin en yüksek Ocak ayı rakamları!

2022 Ocak'ta 88 bin 306 konut satıldı!

Konut çevre temizlik vergisi 2022 ne kadar?