Konutta metrekare fiyatları tırmanışa geçti!

Konutta metrekare fiyatları tırmanışa geçti! Konutta metrekare fiyatları tırmanışa geçti!

Gayrimenkul sektöründe yükseliş başladı. Geçen yıldan beri gerileyen metrekare fiyatları artışa geçti. Durumu fırsata çevirmek isteyen müteahhitler projeleri raftan indiriyor.Son bir yıldır duraklama yaşayan gayrimenkul sektöründe hareketlenme başladı. Döviz kurunda meydana gelen gerileme yatırımcıları yeniden konut alımına yöneltti. Sabah Gazetesi'nden Seda Tabak'ın haberine göre, konutta en çok hareketlenme e Beykoz, Sarıyer, Beşiktaş, Kadıköy ve Üsküdar gibi İstanbul'un gözde ilçelerinde gerçekleşti. 

En yüksek artış Beykoz'da

Endeksacom'un verilerine göre, İstanbul genelinde konut fiyatları artışa geçti. En yüksek artış ise Beykoz ilçesinde yaşandı. İlçedeki konutların satış fiyatı ortalama 1 milyon 782 bin 450 lira, kira bedeli ise 1.958 lira olarak açıklandı. Metrekare fiyatlarının artışa geçmesi ve piyasada oluşan güven ortamıyla birçok müteahhit rafa kaldırdığı yatırım projelerini hayata geçirecek.

Sarıyer kirada birinci

Beykoz'u ise Sarıyer izliyor. İlçede konut fiyatları 1 milyon 406 bin lira iken, kira rakamı 3 bin 364 lira oldu. En pahalı üçüncü ilçe de Beşiktaş. Beşiktaş'ta ev fiyatları 1 milyon 37 bin 190 lira, kiralar ise 2 bin 870 lira. Kadıköy'de özellikle Moda, Caddebostan, Erenköy, Fenerbahçe gibi mahallelerde kira fiyatları cep yakıyor. Bölgede ev fiyatları 977 bin, kiralar ise 2 bin 419 lira bandında. Üsküdar'da da konut fiyatı 554 bin 724 lira, kiralar ise 1.557 lira olarak seyrediyor. 

Konutta Eyüpsultan ve Beyoğlu kazandırdı

Konut yatırımının geri dönüş süreleri değerlendirildiğinde ise Eyüpsultan ve Beyoğlu kazandırdı. Bölgelerde amortisman süresi 19, Gaziosmanpaşa'da 20, Küçükçekmece ve Zeytinburnu'nda 21 yıl iken, Beykoz'da 46, Beşiktaş'ta 37, Bakırköy'de 36 yıl ve Kadıköy'de 35 yıl. Yatırımın geri dönüş sürelerine göre en geç kazandıran ilçeler sırasıyla Beykoz, Beşiktaş, Bakırköy...

İstanbul'da konut kiralarının ortalama değerleri hakkında açıklamalarda bulunan Endeksa. com Genel Müdürü Görkem Öğüt, kiralık konutların ortalama alanının 110 metrekare, kira bedelinin 1.718 TL, birim kira değerinin ise metrekaresinin 16 TL olduğunu ifade etti. Öğüt, konutların son 1 yıl içinde yüzde 5.03 oranında değerlendiğini söyledi. 

2019 Şubat ayı kira artış oranları belli oldu!

İstanbul'da kiralık ev arayanlar dikkat!