Konutta son kampanyalar! Hangi şirketin? Hangi kampanyası var?

Konutta son kampanyalar! Hangi şirketin? Hangi kampanyası var?

Yaz aylarından itibaren yaşanan siyasi belirsizliğin ekonomiye olası etkisi nedeniyle daralan gayrimenkul sektörü, belirsizliğin bitmesinin ardından başlattığı kampanyalarla birbiriyle yarışıyor.'Kampanyada 200'e yakın daire sattık' Önce genel seçimler, ardından Cumhurbaşkanlığı seçimi ve referandum derken yaz aylarını durgun geçiren gayrimenkul sektörü, belirsizliğin sona ermesiyle kampanyalara başladı. Kampanyalarda özellikle 'hemen tapu' kartını kullanan şirketlerin kimi peşinatı ödeyene tapu verirken, kimisi de vade sürelerini uzattı, anlaştığı bankalarla faiz oranlarını düşürdü. Yaz aylarındaki artıştan aradığını bulamayan inşaat şirketleri, belirsizliğin ortadan kalkması ile önce konut fiyatlarına zam yaptı, şimdi ise hareketlenen piyasadan pay kapmak için kampanyalara başladı. Sıfır faizli kredi imkanından, taksitleri 6 ay sonra başlatmaya ve peşinatın ödenmesiyle tapuya sahip olmaya kadar pek çok avantaj sunan inşaat şirketleri, düşük faizle uzun vadeli borçlanma imkanı da veriyor. Aralarında Dumankaya Ağaoğlu, Varyap, Teknik Yapı, Kuzu Grup gibi inşaat şirketlerinin de bulunduğu gayrimenkul kuruluşları, bir yandan yatırımcılara fırsat sunarken, bir yandan da sektöre hareketlilik kazandırmayı amaçlıyor. Ekim ayının sonu ve kasım ayının başında başlayan kampanyaların bazıları kasım ayı sonunda sona ererken, bazılarının süresi sadece bir hafta oldu.


30 Kasım'da sona erecek
Ağaoğlu'nun Ümraniye'deki Eltes Güneşi projesi için yaptığı kampanyaya göre, dairenin yüzde 20'sini peşin verenler tapuyu hemen alabiliyor. Yine peşinatı ödeyenler, kalan kısmı, 7 ay sonra taksit taksit ödemeye başlayabiliyor. Ara ödemelerle taksit tutarının düşürülebildiği kampanyada, daha yüksek peşinatla taksit ödemelerine 10 ya da 13 ay sonra da başlanabiliyor. 36 aylık faiz oranının 0.98 olduğu kampanyada, 48 aylığın 1.05, 60 aylığın 1.09, 120 aylığın 1.17 ve 240 aylığın faiz oranları da 1.21. Kampanya, 30 Kasım'da sona erecek. Varyap ve Teknik Yapı ortaklığıyla yapılan Bahçeşehir'deki Uphill Court'ta da tamamı bitmiş dairelerin yüzde 20'sini peşin veren, hemen oturmaya başlayabiliyor. Kalanın 6 ay sonra başlayan taksitlerle ödeneceği projede, 12 ile 240 ay arasında değişen vade seçenekleri bulunuyor. Faiz oranları ise 0.50 ile 1.23 arasında değişiyor. Yüzde 50'si peşin verildiğinde 48 ay vadeli sıfır faizle konut kredisi kullanmanın mümkün olduğu kampanyada, yüzde 40 peşinatla 36 ay sıfır faizli konut kredisi olanağı da bulunuyor.


Sıfır faizli ödeme seçenekleri
Türkiye'de henüz mortgage sistemiyle yüzde 1'in altına düşmeyen faizlerin yerine, inşaat şirketleri kimi zaman anlaşmalı oldukları bankalar aracılığıyla faizleri düşürmeye çalışırken, kimi zaman da eski yöntem olan senetle faizsiz ödemenin yolunu açıyor. Kuzu Grup'un Bahçeşehir'de bulunan ve 35 bin metrekarelik alanda yüzde 80'i peyzaj uygulamalarına ayrılan Spradon Evleri'nde konut fiyatının yüzde 6'sı ödendikten üç ay sonra, yüzde 16'sı, altı ay sonra ise yüzde 26'sı ödeniyor. Geri kalan kısmı 36 ay, sıfır faizle ödemek mümkün. Yapı Konut tarafından Kurtköy'de yapılan Arkeon Evleri'nden konut almak isteyenler de bu hayallerini sıfır faizle gerçekleştirebiliyor. Yüzde 25 peşinat isteyen Yapı Konut, kalan tutara Euro bazında sıfır faizle 60 ay taksit olanağı sunuyor. Yüzde 25 peşinat, yine yüzde 25 konut tesliminde ödeme yapanlar ise YTL bazında sıfır faizle 36 ay taksit şeklinde ödeme yapabiliyor. Kampanya 19 Kasım'da sona eriyor.


Yüzde 15 peşin ödemeli kampanya
Hasanoğlu İnşaat'ın, Bahçeşehir'deki katlı ev ve villalardan oluşan, 103 bin metrekare alan üzerinde inşa ettiği Banu Evler de kampanyada olan projelerden biri. Projenin son etabı olan Lal Katlı Evler'de yıl sonuna kadar sürecek olan kampanyada, teslim süresine göre yüzde 15 peşinat ve 48 ay vade sıfır faiz imkanı sunuluyor.


Sabit ödeme garantili kampanya 36 ay vade olanağı sunuyor


'Kampanyada 200'e yakın daire sattık' Yazıcı Proje AŞ tarafından Yenidoğan'da inşa edilen Life Towers'ın 1. Etap konutlarındaki 140 metrekarelik 3+1 daireler, 73 bin YTL peşin, 2 bin 700 YTL 36 ay vadeli olarak satılıyor. Yüzde 65'i yeşil ve sosyal alan olan projeyle ilgili kampanyada, sabit ödeme garantisi bulunuyor. Yeşil İnşaat'ın Beylikdüzü'nde bulunan Modernist projesi de yüzde 15 peşinat, 6 ay aralıkla yüzde 10 ödeme alternatifi sunuyor. Yüzde 65'inin dairenin teslimatından sonra ödeneceği kampanyayla, ev sahibi olmak isteyenlerin faizlerin düşme eğilimlerinden yararlanarak, geç ve avantajlı kredi kullanması hedefleniyor. Modernist'in kampanyası yarın sona erecek. Dumankaya'nın Trend Ekstra'sında başlattığı düşük faizli kredi kullandırılması hedeflenen kampanyada, üç farklı tipteki konutlar için 36, 60 ve 120 olmak üzere üç farklı vadeyle ödeme imkanı sunuluyor. 36 ay için yüzde 1.05, 60 ay için yüzde 1.15, 120 ay için yüzde 1.22 vade farkı uygulanıyor. Soyak ise bankalarla özel anlaşması sayesinde, İstanbul Kartal'daki Soyak Evreka ve İzmir'deki Soyak Mavişehir'e özel; KDV, altyapı, abonmanlık, CTH, iskan harcı ve tapu harcı dahil olmak üzere, 750 ve 950 YTL'den başlayan taksitlerle mortgage imkanı sunuyor. Bu imkanlardan yararlanmak isteyen müşterilerden herhangi bir dosya masrafı ve komisyon bedeli talep edilmiyor.


'Kampanyayla tüm daireleri bitirmeyi hedefliyoruz'
Ağaoğlu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu..


Bolduğu dönem. Biz de bu dönemde yaptığımız kampanyalarla bu canlılığı arttırıyoruz. Genellikle bu kampanyalar, aralık aylarında sona erer, mart aylarında isetekrar başlar. Bizim zaten konutlarımızın yüzde 85- 90 civarındaki bir bölümü kampanya öncesinde satılmıştı. Bu nedenle geri kalan az sayıdaki konutun, kampanyanın da etkisiyle çok çabuk biteceğini düşünüyorum. Zaten kasım başında başladığımız kampanya, 30 Kasım'da sona eriyor.
'Amaç indirim değil vadeyi uzatmak'


Teknik Yapı Başkan Yardımcısı Umut Durbakayım..
Uphill Court Ataşehir ve Uphill Court Bahçeşehir projelerindeki kampanyalar sadece vadeye dönük olarak yapıldı. Birçok proje 'Nasıl olsa her fiyattan satılır' mantığı ile satışa sunulduğu için hepsinde gözle görülür bir fiyat indirimi söz konusu oldu. Buna karşılık Uphill Court olarak biz, sadece ekonomik konjonktüre bağlı olarak vadelerin uzatılması ve faiz oranlarında değişiklikler yapıyoruz. Uphill Court Bahçeşehir'e yönelik başlayan kampanyanın, müşteriye faiz yükü çıkartmadan taksitlendirme olanağı sağladığını düşünüyorum.
'Kampanyada 200'e yakın daire sattık'
Yeşil İnşaat Yöneticisi Burak Duruman..


Bizim müşteri portföyümüzü gençler oluşturuyor. Kampanyayla bir sene içinde öngördüğümüz faiz düşüşünden müşterilerimiz de yararlanabilecek. Kampanyanın ardından 200 civarında daire satışı yaptık.


EBRU ERDOĞAN / SABAH