Konutta yabancı yatırımcı ilgisi pandemiye rağmen devam ediyor!

Konutta yabancı yatırımcı ilgisi pandemiye rağmen devam ediyor!

İstanbul’da Mülk Edinme Rehberi'nin tanıtım toplantısında sektörle ilgili önemli açıklamalar yapan İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç "Pandemiye rağmen yatırımcı ilgisi devam ediyor" dedi.İstanbul Ticaret Odası (İTO), yabancı yatırımcıların ofis ve konut satın alma ile ilgili sorularına yanıt vermek amacıyla ‘İstanbul’da Mülk Edinme Rehberi’ adıyla 6 dilde rehber yayınladı.

İstanbul’da Mülk Edinme Rehberi'nin tanıtımı için bugün gerçekleştirilen online basın toplantısına İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği Başkanı Ömer Faruk Akbal,  Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mücahit Demirtaş katıldı.

Rehber, uluslararası yatırımcı için İngilizce, Arapça, Fransızca, Çince, Rusça ve Farsça olmak üzere 6 dilde yayınlandı.

Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği’nin (GİGDER) katkılarıyla hazırlanan rehberde, “Verilerle Türkiye, Türkiye’de Mülk Sahibi Olmak ve Yatırım Aşamaları, Uluslararası Bankacılık İşlemleri, Yatırım Yoluyla Türk Vatandaşı Olmak, Türkiye’de Yatırım ve Proje Fırsatları, Yatırım Fırsatları Sunan Sektörler ve Büyük Projeler” kısımlar mevcut.

Konutta yabancı yatırımcı ilgisi pandemiye rağmen devam ediyor!

Pandemiye rağmen yatırımcı ilgisi devam ediyor

İstanbul’da Mülk Edinme Rehberi'nin tanıtım toplantısında sektörle ilgili önemli açıklamalar yapan İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekip Avdagiç, Türkiye’deki gayrimenkul fırsatlarını, yabancı yatırımcılara doğru ve anlaşılır bir şekilde anlatma hedefiyle öncü bir rehber hazırladıklarını dile getirdi. Şekip Avdagiç, “İstanbul’un gayrimenkul imkanlarını, gayrimenkule yatırım yapmanın cazibesini ve kazandıran taraflarını göstermeyi amaçladık. Ortadoğu’dan Çin’e, Rusya‘dan İran’a geniş bir coğrafyayı hedefledik” dedi.

Şekip Avdagiç, İTO olarak pandemi döneminde de İstanbul’un küresel bir cazibe merkezi olarak ön plana çıkmasını sağlamak için yeni ve kapsamlı faaliyetler yürüttüklerini söyledi. Avdagiç, “Gayrimenkul Yurtdışı Tanıtım Derneği’nin katkılarıyla hazırladığımız İstanbul’da Mülk Edinme Rehberi de bu faaliyetlerimizden biri. Bu rehber, yatırımcıların sadece mülk edinme ile ilgili sorularına cevap vermiyor. Aynı zamanda onları taleplerine göre yönlendiriyor. Bu niteliğiyle de yabancı yatırımcıların mülk edinmelerine kolaylık sağlayacak bir kaynak olma özelliğine sahip” değerlendirmesinde bulundu. TÜİK verilerine göre Türkiye’de 2020 Ocak-Kasım döneminde 433 bini ilk el satış olmak üzere 1 milyon 393 bin 335 konutun satıldığını belirten Avdagiç, “2019’da konut satışları 1 milyon 348 bin 729 olmuştu. Bu yılın ilk 11 ayında bu seviye aşıldı. Bu da gösteriyor ki, koronavirüse rağmen satışlar devam ederek ekonomiye güç verdi” ifadesinde bulundu. Avdagiç, bu satış başarısında hükümetin uyguladığı politikaların ciddi katkısı olduğunu belirterek, gayrimenkul satın alan yabancılara vatandaşlık hakkı verilmesinin de bunlardan biri olduğunu vurguladı. Şekib Avdagiç, “Yabancılara 2019’da 45 bin 483, bu yılın ilk 11 ayında ise 36 bin 385 konut satıldı. Bu da bize, pandemi kısıtlarına rağmen yatırımcıların Türkiye’ye ilgisinin sürdüğünü gösteriyor” şeklinde konuştu.
 

Konut satışlarına yabancı yatırımcı dopingi!