Konutta yüksek faiz inadını enflasyon kıracak!

Konutta yüksek faiz inadını enflasyon kıracak! Konutta yüksek faiz inadını enflasyon kıracak!

Enflasyondaki düşüş; enflasyona endeksli konut kredilerinde aylık maliyet yüzde 1,75’ten 1,50’ye düştü. Önümüzdeki birkaç yılda konut kredilerinin aylık maliyetinin yüzde 0,61’e kadar düşmesi bekleniyor.

Enflasyon cephesinden gelen haberler, enflasyona endeksli konut kredisi kullanmak isteyenlerin yüzünü güldürdü. Enflasyonda düşüşün önümüzdeki süreçte daha da hızlanması planlanıyor.

Yeni Şafak Gazetesi'nden Mine Açar'ın haberine göre; en son açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) sadece onbinde 3'lük artış kaydetti ve Haziran'da yıllık enflasyon 3 puan düşerek yüzde 18.71'den yüzde 15.72 oldu. 

HER 100 BİN TL’DE AVANTAJ 42 BİN TL

Aynı dönemde üretici enflasyonu da onbinde 9 gibi bir rakama denk geldi ve yıllık oran yüzde 25 olarak açıklandı. Bu oranlar geçen yıl ile değerlendirildiğinde düşüşün yüzde 40’lı seviyelerden hızla aşağıya geldiği belirlendi. Çekirdek enflasyonda ise gözle görülür düşüş dikkat çekiyor.

Enflasyonda düşüşün yüzde 10’lara gerilemesi bekleniyor. Birçok ekonomist eylül ayında sürpriz bir düşüşle yüzde 10’un altının altına düşeceğini düşünüyor. Bu da rakamların dili ile konuştuğumuzda enflasyona endeksli kredi kullanan bir vatandaşın cebinden her 100 bin lira için 10 yıl vadede faize 42 bin 388 lira daha az ödeme yapacağını ortaya çıkarıyor.

SİZİN İÇİN HESAPLADIK

Ürünü kullanan kişiler şimdiden düşen enflasyonla aylık ödemelerini bin 999 liradan bin 801 liraya düşürdüler. Çünkü yıllık 18,71 enflasyonda aylık faiz yüzde 1,56 olup 0,19 aylık marj ilave edildiğinde kredinin maliyeti aylık olarak yüzde 1,75 oluyordu.

Enflasyon yüzde 15,72’ye gerilediğinde kredinin maliyeti otomatik olarak aylık 1,50’ye düştü. Ödenen aylık rakam 196 lira azaldı. Vade sonunda faize ödenecek rakam da 23 bin 696 lira daha az oldu. Enflasyon yüzde 10’a düştüğünde ise aylık kredinin maliyeti yüzde 1,02’ye geriler. Bu da taksit ödemesini bin 446 liraya kadar çeker.

2023’TE HEDEFİ YÜKSEK 5 ENFLASYON

Enflasyon yüzde 10’la da sınırlı kalmayacak ve daha da düşecek görünüyor. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk kalkınma planı olan 2019-2023 dönemini kapsayan On Birinci Kalkınma Planı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayının ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunuldu. Burada da enflasyon hedefi yüzde 5 olarak belirlendi. Eğer beş yıl içinde enflasyon yüzde 5’e inerse kredinin aylık maliyeti otomatik olarak yüzde 0,61’e geriler ve aylık ödeme de bin 177 liraya kadar iner. 10 yıl vadede enflasyona endeksli konut kredisi kullanan bir vatandaş 5 yılda aylık ödemesini de her 100 bin lirada bin 999 liradan bin 177 liraya kadar düşürmüş olur.

ŞİMDİ ALAN KARLI ÇIKAR

Konu son dönemlerde bankacıların da gündeminde yer alıyor. Görüşlerine başvurduğumuz üst düzey birçok bankacı ürünü konut alıcısına yeterince anlatamadıklarını bu nedenle de talebin henüz sınırlı olduğunu dile getiriyor. Ancak bu tür bir krediyi kullanan vatandaşların kesinlikle uzun vadede karlı çıkacaklarına dikkat çekiliyor. Üstelik düşen enflasyonla birlikte ileride faizlerin de aşağıya çekileceği böylece halihazırda 0,19 olan aylık ilave marjın da düşeceği bunun da bu tür kredileri daha da cazip hale getireceğini düşünüyor.