10 / 08 / 2022

Konya Büyükşehir Belediyesi'nin satışa çıkardığı hastaneye alıcı çıkmadı!

Konya Büyükşehir Belediyesi'nin satışa çıkardığı hastaneye alıcı çıkmadı!

Konya Büyükşehir Belediyesi'nin 699 milyon TL borcunu ödeyebilmek için satışa çıkardığı Özel Büyükşehir Hastanesi'ne alıcı çıkmadı. Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, "Alan olmadı. Satmaktan vazgeçtik. Hastaneyi kar elde eden bir kurum haline getirmeye çalışacağız" dedi.Türkiye’nin en borçlu belediyelerinin arasında bulunan Konya Büyükşehir Belediyesi 2005 senesinden beri iştiraki olan Özel Büyükşehir Hastanesi'ni satışa çıkarma kararı almıştı.  Ekim 2019'da belediye meclisinin aldığı kararda hastanenin 18 milyon borcu olduğu ve zarar ettiği söylenmişti. 

Kimse almadı, satma fikrinden vazgeçtik 

Sözcü'den Müslüm Evci'nin haberine göre; Satış şartnamesi hazırlanıp, ihalesi gerçekleştirilen hastaneye kimsenin almak istemediğini açıkladı. Hastaneyi satamadıklarını doğrulayan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “İhaleye çıktık fakat hastaneyi satamadık. Şu an işletmeye devam ediyoruz ve hastaneyi satma fikrinden vazgeçtik” diye açıklama yaptı. 

Kar elde eden bir kurum haline getireceğiz 

Hastaneyi kar elde ettiren bir kurum haline getirmeye çalışacaklarını söyleyen Uğur İbrahim Altay, “Belediye hastanesini satışa çıkarmamızın sebebi, artık buranın devletle rekabet edebilecek gücünün kalmamasıydı. Fiziki şartları da hastanenin rekabet edebilecek gücünü ortadan kaldırıyordu. Ya yeni bir hastane yapacak ya da burayı satmamız gerekecekti. Hastaneyi biraz daha derleyip toparlayarak kar elde edebilen bir kurum haline getirmeye çalışacağız” dedi.

40 yıl önce kuruldu 

1979 yılında kurulan Büyükşehir Hastanesİ, 1983'e kadar 22 doktorun ortaklığı ile devam ederek, aynı yıl 35 ortaklı Özel Sağlık ve Tedavi Kurumları Limited Şirketi'ne dönüştü. 1985 yılında bugünkü binasına taşınarak, Avrupa'dan ithal ettiği cihazlarla bölgenin en iyi hastanelerinden biri olarak hizmete vermeye devam etti.

Şirket ticari unvanını 1985 yılında Özel Sağlık Yurdu A.Ş. olarak değiştirdi. Bu tarihten sonra ortaklardan büyük kısmı hisselerini Konya Büyükşehir Belediyesi'nin iştiraki olan Sağtaş Sağlık Tesisleri ve Ticaret Anonim Şirketi'ne sattı. Kalan ortakların da önemli bir kısmı hisselerini satınca, hastane 1993 yılında Konya Büyükşehir Belediyesi'nin oldu.
 

Konya Büyükşehir Belediyesi, Özel Büyükşehir Hastanesi'ni satışa çıkarıyor!