Konya Karapınar'da 5 bin megavatlık kömür santrali kurulacak!

Konya Karapınar'da 5 bin megavatlık kömür santrali kurulacak!

Konya'da yapılacak dev enerji projesine Slovakya'dan 10 milyar dolarlık teklif geldi. Slovakya Başbakanı Fico, "Para hazır, yatırıma talibiz" diye mektup yazdı. Konya Karapınar'da 5 bin megavatlık kömür santrali kurulacak...


Konya'da yapılacak dev enerji projesine Slovakya'dan 10 milyar dolarlık teklif geldi. Slovakya Başbakanı Fico, "Para hazır, yatırıma talibiz" diye mektup yazdı. 


Hükümetin başlattığı yerli kömür hamlesi dünyanın gözünü Türkiye'ye çevirdi. Konya-Karapınar'da yapılması planlanan 5 bin megavatlık kömür santralı için Suudi Arabistan ve Slovak-Tayland Konsorsiyumu müzakerelerde son viraja girdi. Slokvakya Başbakanı Robert Fico, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a gönderdiği resmi mektupta, yatırıma talip olduklarını belirtti. 2013'te Abu Dabi şirketi Taqa'nın Afşin-Elbistan'da yatırım yapmasından vazgeçmesiyle gündeme gelen kömür projelerine teklif yağmaya başladı. Kamu şirketi Elektrik Üretim A.Ş.'ye ait Konya-Karapınar sahasında 10 milyar dolar yatırımla, elektrik kurulu gücünün yüzde 8'ini oluşturacak 5 bin megavatlık elektrik santralı inşa edilmesi planlanıyor. Saha için Suudi Acwa ile Slovak HPP ve Taylandlı SINGA grupları masada son aşamaya geldi. 


FICO: BİZİMLE YAPIN 

Enerji Bakanlığı yetkilileri, birkaç ay içinde projenin karara bağlanmasının planlandığını belirtirken, Slovakya'dan Türkiye'ye "Projeyi bizimle yapın" mesajı geldi. Slovakya Başbakanı Fico, Başbakan Erdoğan'a gönderdiği resmi mektupta, Taylandlı SINGA ile konsorsiyum kurduklarını, yatırıma talip olduklarını belirtti. 


FİNANSMAN HAZIR 

SINGA Grubu CEO'su Alexander Vijay Misir de, SABAH'a yaptığı açıklamada proje için Türkiye ile müzakere masasında olduklarını belirtti. Projenin finansmanın hazırlandığını vurgulayan Misir, "Yatırım Çek Cumhuriyeti, Alman, Rus, Amerikalı, Türk ve Slovakyalı şirketlerin işbirliğiyle yapılacak" dedi. Misir, şu anda bölgenin linyit yataklarını en verimli nasıl kullanılacağı üzerine çalıştıklarını ifade eden, "Bölgede teknik olarak en büyük, finansal olarak da en fizibl yatırımı yapmak üzere çalışıyoruz. Tahmini olarak 10 milyar dolarlık yatırım yapılacak" diye konuştu. 


5 BİN KİŞİYE İŞ

Mısır, Slovakya Ekonomi Bakanı ile Konya, Karaman valileri ile görüştüklerini ve projeyi anlattıklarını belirterek, "Proje kısa vadede bölgeden 4-5 bin kişiye iş kapısı açacak. Bu adım Türkiye'nin sürdürülebilir enerji projelerine ve uluslararası yatırımlarına da büyük katkı sağlayacak" dedi.


NÜKLEERE DENK YATIRIM

Konya Karapınar'da yapılacak yatırımla 5 bin megavatlık kömür santralının kurulması planlanıyor. Proje, Türkiye'nin ilk nükleer santral anlaşması olan ve Rusya ile imzalanan Akkuyu'dan büyük. Ayrıca Türkiye'nin enerjide dışa bağımlılığını azaltacak olması nedeniyle de hayati önem taşıyor.Mehmet Nayır/ Sabah Gazetesi