Son 18 yılda 5 bin 61 kültür varlığı restore edildi!

Son 18 yılda 5 bin 61 kültür varlığı restore edildi!

AK Parti dönemi boyunca 5 bin 61 kültür varlığının restorasyonu tamamlandı. 1992-2002 yıllarında ise bu rakamın 46 olduğu bildirildi. 


AK Parti döneminde 5 bin 61 kültür varlığının restorasyonunun tamamlandığı; 1992-2002 yılları arasında restorasyonu tamamlanan kültür varlığı sayısının ise 46 olduğu öğrenildi. Sabah'tan Şerif Can'ın haberine göre; İstanbul Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız restore edilen eserler hakkında son 18 yılın verilerini paylaştı. 

Son 18 yılda 5 bin 61 kültür varlığı restore edildi!

"5 BİN 61 KÜLTÜR VARLIĞININ RESTORASYONU TAMAMLANDI" 

Haydar Ali Yıldız, şunları söyledi:

"Bursa Türk İslam Eserleri Müzesi, Konya Akşehir Taş Eserler Müzesi, Tunceli Müzesi ve elbette Ayasofya Camii... AK Parti, iktidarı boyunca 5 bin 61 kültür varlığının restorasyonunu tamamladı. Bu dönemden önceki on yılda sayı sadece 46 idi."

Sadece Türkiye'de değil, Osmanlı ve Selçuklu coğrafyasındaki Türk eserlerinin restorasyonu için devletimizin kurumları bayraklaştı. Rumeli'den Afrika'ya, Asya'dan Avrupa'ya kadar birçok cami, külliye, aşevi, hastane, okul binaları ayağa kaldırıldı."

 Son 18 yılda 5 bin 61 kültür varlığı restore edildi!

"Ayasofya Camii açılırken milletin sevincine ortak olamayanlar, sosyal medya hesabında ecdad mirasına sahip çıktıklarını yazarak algı oluşturamazlar. Çünkü AK Parti, tarihî yapılara sadece bina gözüyle değil, medeniyetimizin izi ve emaneti gözüyle bakıyor."

"50 bin adetten fazla eser kayıt altına alındı, bu eserlerin tespiti-tescili, arşivlendirilmesi AK Parti döneminde başarıldı. Bir gün AK Parti de tarihe mal olacak ama kültürel varlıklar hakkında CHP yönetimlerinin alnına yazılmış tarihî utançlar AK Parti için yazılamayacak."

Tarihi yapıların restorasyon çalışmaları TBMM gündeminde!