14 / 08 / 2022

Konya Türk Yıldızları Parkı açıldı!

Konya Türk Yıldızları Parkı açıldı!

Konya Büyükşehir Belediyesince inşa edilen, Türkiye'nin havacılık temalı en büyük parkı "Türk Yıldızları Parkı", törenle hizmete açıldı.Konya Büyükşehir Belediyesince inşa edilen, Türkiye'nin havacılık temalı en büyük parkı "Türk Yıldızları Parkı", törenle hizmete açıldı.


Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek,  Ankara  yolundaki 321 bin metrekarelik alanda inşa edilen parkın açılış töreninde, akrobasi timi Türk Yıldızları'nın, Türk ordusu ve Hava Kuvvetlerinin göz bebeği olduğunu söyledi.


Türk Yıldızları'nın Konya'nın en önemli değerlerinden ve markalarından olduğuna dikkati çeken Akyürek, parkı Türk Yıldızları'na ithaf etmekten gurur duyduklarını dile getirdi.


Akyürek, Konya'nın "2016 İslam Dünyası Turizm Başkenti" seçildiğini anımsatarak, şunları kaydetti:


"Konyamızın her alanda güçlenmesi, dünya şehirleri içindeki yerini daha da farklı noktaya taşımak için canla, başla hizmet veriyoruz. Tüm belediyelerimiz ve kurumlarımızla Konyamızı bir dünya şehri yapmak için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Türk Yıldızları Parkı, Konyamızın bir eseri. Bu eserimizi ülkemizin bağımsızlığı için can veren tüm şehitlerimize armağan ediyoruz."


- "Türk Yıldızları ekibi, Türk Hava Kuvvetlerinin göz bebeği"


Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanı Hava Korgeneral Mehmet Şanver de Türk Yıldızları Parkı ile Türk milletinin, peygamber ocağı ordusuna geçmişte olduğu gibi bugün de nasıl sahip çıktığını dünyaya bir kez daha gösterdiğini söyledi.


Korgeneral Şanver, "Türk Yıldızları ekibi, Türk Hava Kuvvetlerinin göz bebeği. Türk Yıldızları ekibinin ismini ilelebet yaşatacak bu mutlu günümüze vesile olan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı ve Konya halkına şükranlarımı sunuyorum" dedi.


Konuşmaların ardından akrobasi timi Türk Yıldızları'nın gösteri uçuşu eşliğinde Korgeneral Şanver ve Büyükşehir Belediye Başkanı Akyürek'in yanı sıra Konya Valisi Muammer Erol, Garnizon Komutanı ve Konya 3. Ana Jet Üs komutanı Hava Pilot Tümgeneral Haluk Şahar, AK Parti Konya Milletvekilleri Ahmet Sorgun, Hüsniye Erdoğan ve Ömer Ünal ile Cumhuriyet Başsavcısı Bestami Tezcan, parkın açılışını yaptı.


Konya 3. Ana Jet Üssünde görevli Türk Yıldızları'na ait 7 uçağın gösterisi, izleyicilerden büyük alkış aldı. Gösterinin ardından akrobasi timindeki pilotlar, açılışa yoğun ilgi gösteren vatandaşlarla buluştu.


Pilotlara, protokoldekiler tarafından günün anısına çeşitli hediyeler verildi.


AA