09 / 08 / 2022

Konyaaltı Sahili ihalesinde Menderes Türel'in imzası yok mu?

Konyaaltı Sahili ihalesinde Menderes Türel'in imzası yok mu?

31 Mart tarihinden önce Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini yapan Menderes Türel, Konyaaltı Sahili ihalesinin iptal edilmesiyle ilgili Muhittin Böcek’in neden imzasının olmadığını sorarken, kendisinin de 15 milyon lira zarara sebep olan ihalede imzasının olmadığı ortaya çıktı.Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Konyaaltı Sahili’ndeki ihaleyi iptal etmesi kamuoyunda büyük yankı uyandırdı. Cumhuriyet'ten Mahmut Lıcalı'nın haberine göre, 2016'da söz konusu projenin yap-işlet-devret modeliyle yapımı için Belediye Encümeni’ne yetki verilmesine karşın, bu karara uyulmayarak söz konusu proje belediye tarafından 254 milyon lira harcanarak yapılmıştı. 2018'de ise Konyaaltı Sahili’nin kiralanmasıyla ilgili Belediye Encümeni tarafından ihale süreci yapılmış ve sahil 8 yıl + 10 yıl + 10 yıl olmak üzere toplam 28 yıllığına Hülya Koçyiğit’in damadının şirketi Alkoçlar’a verilmişti. 

İHALEYİ DE ENCÜMEN YAPMIŞ

31 Mart seçimlerinden sonra Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin de değişmesiyle tüm ihalelerle ilgili bazı incelemeler başlatılmıştı. Hülya Koçyiğit’in damadı olan  Ender Alkoçlar’ın şirketine 28 sebeliğine kiralanan Konyaaltı Sahili’nde 2018'den  bugüne kadar 15 milyon liranın üzerinde zarar tespit edilmesi üzerine ihaleyi yapan Belediye Encümeni ihaleyi iptal etti. 

İHALEDE TÜREL’İN DE İMZASI YOK

Konyaaltı Sahili ihalesinin iptal edilmesinden sonra 31 Mart tarihinden önce Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini yürüten Menderes Türel, sosyal medyadan  yaptığı açıklamada Başkan Muhittin Böcek’in iptal kararının altında neden imzası olmadığını sordu. Fakat 15 milyon TL tutarında kamu zararına neden olan söz konusu kiralama sözleşmesiyle ilgili ihaleyi de Belediye Encümeni yapmıştı. Başka bir deyişle söz konusu ihalede dönemin Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in imzası da yok. Söz konusu ihalede  Encümen Başkanı ve Büyükşehir Belediye Başkanvekili Ruhi Beşiktaş başta olmak üzere Beldiye Encümeni üyelerinin imzaları bulunuyor.

Konyaaltı Sahili ihalesinde Menderes Türel in imzası yok mu?

BAŞKAN MUHİTTİN BÖCEK DUYURMUŞTU

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, ihalenin iptal edildiğini dün kamuoyuna duyurmuş, "Belediye bu projeyle zarara uğratıldı. Kalan 26 yıl bu zararın katlanarak artacağı düşünüldüğünde Belediyemizde telafi edilemeyen zararlar oluşması kaçınılmazdır” şeklinde konuşmuştu.

 

Konyaaltı Sahil Projesi iptal edildi!