Körfez sermayesi şimdi de TOKİ'nin peşine düştü

Körfez sermayesi şimdi de TOKİ'nin peşine düştüTürkiye'de yatırım yapmak isteyen Arap sermayesi, şimdi de Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) peşine düştü.


 Katar ve Kuveytli finans kuruluşları, TOKİ'ye kredi vermek ve ortak iş yapmak için sıraya girdi.  TOKİ  Başkan Yardımcısı Mehmet Murat ise bu teklifleri şimdilik beklemeye aldıklarını belirterek, "Onlar para vermek istiyor ama biz almıyoruz" dedi. Murat, kârlı ve devletin menfaatine olması halinde bu teklifleri kabul edebileceklerini kaydetti. Bir grup gazeteci ile sohbet toplantısı gerçekleştiren TOKİ Başkan Yardımcısı Mehmet Murat, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in TOKİ'yi ilk defa değerlendirerek, iyi not verdiğini kaydetti ve bu notun da uluslararası finans kuruluşlarının TOKİ'nin peşine düşmesine neden olduğunu aktardı. Murat, başta Deutsche Bank olmak üzere pek çok finans şirketinin kendileriyle görüştüğünü belirterek, "Onlar geliyor, randevu alıyor ve görüşmek istiyor. Bizim bir talebimiz olmadı, onlar istekli kredi vermek için. Biz olumlu yaklaşmadık. Onların kredisinin faizine para ödeyeceğimize, o parayla konut yaparız" dedi.

ORTAK KONUT PROJESİ

Murat, Katar ve Kuveytli finans kuruluşlarının da kendileriyle görüştüğünü aktararak, bu kuruluşların da kredi vermek yanında, TOKİ ile ortak proje yapmak istediğini ifade etti. Murat, "Birlikte konut yapmak istiyorlar. Kıymetli arsalarımızda hasılat paylaşımıyla ev yapmak istiyorlar. Devletin menfaatine olursa bu teklifleri kabul ederiz" dedi.

Murat, KEY ödemeleri konusunda da bilgi vererek, "KEY hak sahiplerinin tespitinde sıkıntılar var. Bu yıl içinde ödeme yapacağız. Bizim paramız var. `Ödeyin' dendiği an ödemeye hazırız" diye konuştu.

Urfa'daki projeye rekor başvuru

Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ), Şanlıurfa'da yaptırdığı 132 konut için rekor sayıda başvuru geldi. 132 konut için 6 bin 698 kişi başvururken, 1 konut için 50'nin üzerinde kişi başvurmuş oldu. Böylece, TOKİ'nin ülke genelinde yaptığı konutlar arasında en fazla başvuru ile bir rekorun da kırıldığı belirtildi. TOKİ Başkan Yardımcısı Mehmet Murat'ın gerçekleştirdiği Urfa'daki kura çekimi, 3 şehit ve 3 gazi ailesinin de yüzünü güldürdü. Şehit aileleri kura harici tutuldu ve onlara çekilişe katılmadan ev sahibi olma hakkı tanındı. Murat, Şanlıurfa'yı kapsayan yeniden yapılandırma projesi bittiğinde toplam 6 bin 345 konut, 8 ilköğretim okulu, 6 lise, spor salonu, 8 ticaret merkezi, 5 cami, 2 kreş, 2 sağlık ocağı, 3 atölye ve belediye binası yapılacağını söyledi.

TOKİ ARTIK MARKA

Murat, TOKİ'nin artık bir marka olduğunu belirterek, "Artık daha çok alt gelir grubu için konut yapacağız ve gecekondu dönüşüm projelerine yöneleceğiz. Devlet güvencesi olduğu için yoğun talep var. 2008 için parasal sıkıntımız yok. Lüks konutlardan sağladığımız gelirle alt gelir grubu için ev yapıyoruz. 5 yılda 5 milyar YTL'yi bu şekilde elde ettik" dedi.

DENİZ ÇİÇEK / AKŞAM