12 / 08 / 2022

Koronavirüs Eskişehir'de gayrimenkul fiyatlarını yüzde 20 artırdı!

Koronavirüs Eskişehir'de gayrimenkul fiyatlarını yüzde 20 artırdı!

Eskişehir Emlak Komisyoncular Odası Başkanı Gazi Çelik, koronavirüs salgını nedeniyle arsa, tarla ve bahçelere talebin arttığını fiyatlarda yüzde 20 oranında artış yaşandığını açıkladı.Tüm dünyayı derinden etkileyen salgını nedeniyle birçok sektörde olduğu gibi gayrimenkul alanında da ekonomik sıkıntılar oluştu. Bu kapsamda taşınmaz niteliğe sahip olan gayrimenkullerden arsa, tarla ve bahçelerin fiyatlarında talep doğrultusunda artış yaşandı. Bu gayrimenkullerin fiyatının korona sürecinde artması karşısında, vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor.

”Fiyatlar yüzde 20 arttı”

Haber Ota'dan Meltem Canalan'ın haberine göre; konu hakkında açıklamalar yapan Eskişehir Emlak Komisyoncular Odası Başkanı Gazi Çelik, bahçe, arsa ve tarların fiyatlarının arttığından bahsetti. Çelik, “Korona virüs salgını maalesef ülkemizi de etkiledi. Gayrimenkule yatırım yapacak insanların istekleri bu doğrultuda değişti. Eskiden daire isteyen vatandaşların son zamanda dairelerde oturmak istemedikleri konusunda bir durum oluştu. Meslektaşlarıma ve bize müşterilerimizden gelen telefonlardan anlıyoruz ki, artık insanlar hava alacakları bağ, bahçe gibi yerleri tercih ediyorlar. Bağ ve bahçelere olan istek arttı. Arz ve talep arasındaki denge bozulduğundan dolayı arsalarda, arazilerde ve tarlalarda yüzde 20 civarında fiyatlar arttı. Bahçe gibi yatırım yapılacak arsaların fiyatları değişti” şeklinde konuştu.

“İşlerimizin de yüzde 20 oranında düştüğünü söyleyebilirim”

Salgın nedeniyle işlerin düştüğünü anlatan Başkan Çelik, vatandaşlara gayrimenkule yatırım yapmaları için tavsiyelerde bulundu. Çelik, “Meslektaşlarımız hizmet edemiyorlar, gayrimenkullerini gösteremiyorlar, randevular iptal oluyor. Biliyorsunuz sık sık sokağa çıkma yasağımız var. Bundan bizim sektörümüz de etkileniyor. Bundan dolayı işlerimizin de yüzde 20 oranında düştüğünü söyleyebilirim. Dolar ve altın gibi anında yükselmez ama uzun vadede bakıldığında gayrimenkule yatırım yapanlar her zaman kazanmıştır. Biz vatandaşların gayrimenkule yatırım yapmalarını tavsiye ediyoruz. Hiçbir zaman gayrimenkule yapılan yatırımlar kaybettirmez, kazandırır” açıklamasında bulundu.