Kovid-19'la 6 bin kişi daha 'ultra zengin' oldu!

Kovid-19'la 6 bin kişi daha 'ultra zengin' oldu!Dünyanın önde gelen danışmanlık şirketlerinden olan Boston Consulting Group'un (BCG) “Küresel Zenginlik 2021” raporu, koronavirüs salgınının ortaya çıkardığı kalıcı ekonomik yansımalara karşı, özel servetteki yükselişi ortaya koydu. 


Dünyanın önde gelen danışmanlık şirketlerinden olan Boston Consulting Group'un (BCG) “Küresel Zenginlik 2021” raporu, koronavirüs salgınının ortaya çıkardığı kalıcı ekonomik yansımalara karşı, özel servetteki yükselişi ortaya koydu. 

Sözcü'den Mehtap Özcan Ertürk'ün haberine göre; BCG, servet artışını finansal piyasalardaki adımlarla, karantinaların tüketimdeki gerilemesinin sebep olduğu yüksek hane halkı tasarruf oranlarıyla ve gayrimenkul fiyatlarındaki önemli yükselişle ilişkilendirdi.

Kovid-19

100 MİLYON DOLARI AŞAN SERVET

Rapor, Kovid-19 salgını sırasında zengin ve fakir arasında bulunan uçurumun artışını değerlendirmedi. Fakat rapordan çıkan sonuçlar merkez bankalarının cömertliğinin herkesin cebini değil, yalnızca sermaye yatırımı bulunanların kasasını doldurduğunu gözler önüne serdi. Sonuç olarak, patlayan borsalar ve emlak fiyatlarındaki yükselişler nedeniyle 6 binden fazla insan ‘süper zenginler' kulübüne dahil oldu. BCG tarafından 100 milyon doları aşkın varlığı bulunanlar olarak belirtilen ultra zenginler, finansal piyasalarda yaşanan hareketlilikten orantısız bir şekilde yararlandı. Raporda 60 binden fazla kişinin artık ultra zengin şeklinde nitelendirilebileceği ifade edildi. 

Kovid-19

KÜRESEL SERVET 431 TRİLYON DOLARA ULAŞTI

BCG'nin hazırladığı raporda yer alan verilere göre; ultra zenginlerin finansal varlıkları 2020 yılında yüzde 8.3 yükselerek 250 trilyon dolara çıktı. Finansal varlıklara 235 trilyon dolarlık gayrimenkul, arazi gibi değerli mal ve eşyalar eklenip, 53 trilyon olan bireysel borçlar çıkarıldığında küresel servetin değeri 431 trilyon doları buldu. Süper zenginlerin 20 bin 600'ü ABD'de yaşıyor. İkinci sırada Çin (7.800), üçüncü sırada ise Almanya (2.900) bulunuyor.

İsveç'te milyoner ve milyarder sayısı hızla artıyor!

Kovid-19 aşısı 9 yeni milyarder yarattı!