07 / 12 / 2022

Kredi kullananlar dikkat: 14 gün kuralı geliyor

Kredi kullananlar dikkat: 14 gün kuralı geliyor

Kredi kullanan ve 14 gün içinde kredinin tamamını kapatan tüketiciye cayma cezası uygulanmayacağını ifade edildi.Ticaret Bakanlığı’nın açıkladığı yeni tüketici düzenlemesi 1 Ekim'de yürürlüğe giriyor. Gazete Vatan'dan Yasin Arslan'ın haberine göre, yeni dönem, kredi sözleşmelerinden mesafeli satışlara, e-ticaret sitelerinde satış sonrası hizmetlerden tüketici hakem heyetlerine kadar pek çok konuda yeniliği devreye sokuyor.

Resmi Gazete’nin 1 Nisan 2022 tarihli sayısında yayımlanan Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ile Kat Mülkiyeti Kanunu’nda değişiklik öngören yeni düzenleme, tüketicileri daha ileri seviyede korumayı hedefliyor.

Tüketiciye ne gibi haklar getirdiği merak edilen düzenleme ile ilgili uzmanlardan önemli açıklamalar geldi.

Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, yönetmelik ile tüketici lehine pek çok değişiklik getirildiğini söyledi. Bankaların, nakit sıkıntısı nedeniyle kredi kullanan tüketicilere kredi kartı, kredili mevduat hesabı açılması, otomatik fatura ödeme talimatı, ev sigortası ve hayat sigortası gibi bazı yan finansal hizmetlerin alınmasını zorunlu tuttuğunu hatırlatan Ağaoğlu, bu yan finansal ürünlerin paraya sıkışan tüketiciye baskı ile kabul ettirildiğini ve bu neden tüketicinin ek masraflar ödemek durumunda kaldığını ifade etti.

YAN FİNANSAL ÜRÜNLERİN SATIŞINA SON

Finans kuruluşlarının kanunda yer alan ‘bir ürün ya da hizmetin satışı esnasında başka bir ürünün satışı ileri sürülemez’ kuralını açıkça ihlal ettiğini belirten Ağaoğlu, “Buna rağmen pek çok finans kuruluşu ek hizmet satıyordu. Şimdiki yönetmelik ise kredi ile ilgili olmayan ve yasal zorunluluk gereği mecbur olan DASK dışındaki finansal hizmetlerin satışının açıkça yasak olduğunu belirtiyor” hatırlatmasında bulundu.

Ağaoğlu, bunun yanı sıra tüketicilere kredi kullandırılırken, hayat sigortası olan bir teklif ile birlikte, sigorta ettirilmeden kullandırılacak kredi ile ilgili iki ayrı teklif sunulacağını söyledi.

Kredi kullananlar dikkat: 14 gün kuralı geliyor

“FİNANS KURULUŞLARI YASALARI İHLAL ETTİ”

Tüketicinin sigorta ettirilmeyi kabul etmesi durumunda bankanın istediği değil, tüketicinin tercih ettiği sigorta şirketinden düzenlenen poliçenin kabul edileceğine dikkati çeken Ağaoğlu, “Aslında mevcut tüketici kanununun, gerek tüketici kredilerini düzenleyen 29. maddesi, gerekse konut kredileri ile ilgili sigortalanma hususundaki 38. maddeleri bu hususları açıkça, hüküm altına almış olmasına rağmen finans kuruluşlarının uymadığı görülünce yönetmeliğe yazılmış oldu” ifadelerini kullandı.

Ağaoğlu tüketicilerin yeni düzenleme ile gerek konut kredisi, gerek ihtiyaç kredisi ve otomobil kredisi kullanırken; sigorta yaptırırsa ne kadarlık faiz avantajı olacak, poliçeye ne kadar bedel ödeyecek, bunu dışarda yaptırırsa kaça mal edecek, bunları açıkça görme imkanına kavuşacaklarını söyledi.
Sorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com’da yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com'da yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.
Geri Dön