02 / 07 / 2022

Kripto paralarda vergilendirme nasıl yapılıyor?

Kripto paralarda vergilendirme nasıl yapılıyor?

Bitexen CEO'su Yahya Tuğyan Erdem, kripto paralar ve regülasyon hakkında açıklamalarda bulundu. Erdem, Para Dergisi için kaleme aldığı yazıda kripto paralardaki hukuk anlayışını, vergilendirmeyi ve olumlu gelişmeleri anlattı. Bitexen CEO'su Yahya Tuğyan Erdem, kripto paralar ve regülasyonla ilgili açıklamalarda bulundu. Bitexen CEO'su Yahya Tuğyan Erdem'in Para Dergisi'ndeki 'Kripto para ve regülasyon' başlıklı yazısı şu şekilde;

Kripto paralar, ortaya çıkışı itibari ile kendi kuralları ile işleyen mutabakat sistemlerini kanunlar olarak görmüşlerdir. Bitcoin'in ortaya çıkışında yer alan e-posta gruplarında Satoshi Nakamoto, Ray Dillinger, Hal Finney gibi isimler ile birlikte tartışıldığı esnada kuralları tanıtılmış ve bu e-posta zincirlerinde yer alan kurallar günümüzde yer alan finans ve hukuk sistemine tam uyumlu olarak planlanmamıştır. Kripto paraların ve türevlerinin; yatırım aracı, değişim aracı veya alım-satım işlemlerine konu olması ve popülerliğinin artması ile de regülatif olarak dikkat çekmeye başlamıştır.

Kripto paralarda vergilendirme nasıl yapılıyor?

Hukuk anlayışı ve kripto paralar 

Hukuk sisteminde yer alan bazı anlayışlarda kazuistik yöntem izlenir ve önce olayların oluşması ve ardından hukuk kurallarının hak ve sorumlulukları düzenlemesi sağlanır. Kripto paraların merkeziyetsiz blokzincirler üzerinden gerçekleşmesi, klasik IBAN ya da SWIFT kodları yerine kriptografik adreslerin kullanılması ve transferlerin açıkça gerçekleşirken kimlik bilgilerinin ortaya çıkmaması konusu kanun koyucular ve otoriteler tarafından ilk çekince konusu olmuştur. Bu sebeple dünyanın birçok ülkesinde tamamen gizlilik esaslı Monero (XMR), Dash (DASH) gibi kripto paraların kullanımı ve alımı satımının sınırlandırıldığı gözlemlenmektedir.

Kripto paralarda vergilendirme nasıl yapılıyor?

Vergilendirme 

2020 yılı ve devamında ise kripto paralar ile kazanç elde eden birey sayısının yükselmesi, kurumsal yatırımcı sayısının artması sebebi ile ise tüm dünyada vergilendirme konusu dikkat çekmiştir. ABD otorilerinden IRS, tüm kripto varlık yatırımlarını da diğer yatırımlar ve kazançlar gibi vergilendirmeye başlamıştır. Kısa vadeli ve uzun vadeli yatırımların getiri kayıpları yatırımcılar tarafından beyan edilmesi ile vergiler doğmaktadır. Vergi gelirlerinin platformlar üzerindeki işlemler ile ortaya çıkması sebebi ile kripto varlıklarını kendilerine ait cüzdanlarda saklayan yatırımcılar için ise kendilerine ait cüzdanları bildirim yükümlülüğü gündeme gelmiştir.

Kripto paralarda vergilendirme nasıl yapılıyor?

Olumlu gelişmeler 

Kripto varlıkların dünyada hedeflenen 'cashless society (nakitsiz toplum) ve 'open banking' (açık bankacılık) hedeflerini hali hazırda sağlıyor olması ve buna ek olarak geleneksel bankacılıktan daha verimli çalışabileceğinin ispatlanabilesi sebebi ile bazı ülkelerin de bu konuda pozitif adımlar attığını gözlemleyebiliyoruz. 2021 yılı içerisinde El Salvador ülkesi yönetimi, Bitcoin'i resmi para birimlerinden biri ilan ederek büyük bir adım gerçekleştirdi. Avrupa Birliği ise negatif görünümlü olarak karşılansa da kara para aklamayı önleme direktiflerine kripto paraları dahil etmeye başladığı süreçte kripto varlıkların menkul değer (security) sınıfına dahil olabilmesini sağlayıcı çalışmalara izin vermiş ve öncülük etmiştir.

CBDC ile itibari paralar arasındaki farklar neler?

Kripto paralar neye göre çeşitlendiriliyor?Sorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com’da yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com'da yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.