25 / 06 / 2022

Kültür ve Turizm Bakanlığından Cennet Mağarası'ndaki asansör projesiyle ilgili açıklama!

Kültür ve Turizm Bakanlığından Cennet Mağarası'ndaki asansör projesiyle ilgili açıklama!

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Cennet-Cehennem örenyerine yapılan asansörle ilgili eleştirilere yanıt verdi.Mersin Silifke'deki Cennet-Cehennem Ören Yeri'ne inşa edilen asansör ve seyir terası nedeniyle ören yerinin zarar görmesi ve doğal yapısının bozulmasının söz konusu olmadığı, gerçekleştirilen uygulamanın teknik hususlar dikkate alınarak, bölge kurullarınca onaylanmış şeffaf bir proje olarak hayata geçirildiği belirtildi.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ziyaretçilerin talepleri ve özellikle yaşlılar ile engellilerin yoğun istekleri neticesinde gerekli projelendirme çalışmalarıyla herkesin ulaşımını rahatlıkla sağlayabilmesi amacıyla Cennet-Cehennem Ören Yeri'ne seyir terası ve asansör yapıldığı belirtildi.

Seyir terası ve asansör de dahil olmak üzere buradaki tüm yapıların projelerinin  Adana  Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu ile Adana Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonunca onaylandığı bildirilen açıklamada, bu kurulların, farklı bilimsel disiplinlerde uzmanlaşmış üyeleriyle her projeyi en ince detayına kadar incelediği belirtildi.

Defalarca revize çalışması isteyen bu kurulların ören yerlerine zarar verecek ihtiyaç dışı hiçbir çalışmaya izin vermediği belirtilen açıklamada, uygulanan projenin fizibilite çalışması esnasında hem ülkede hem de dünyada yapılmış benzer asansör uygulamalarının titizlikle incelendiği belirtildi.

- "452 merpenin kaldırıldığı iddiası asılsız"

Cennet Obruğu'na 452 antik merpen kullanılarak ulaşıldığı bilgisinin yer aldığı açıklamada, "Alandan çıkış da hesaba katıldığında özellikle yaşlı, engelli ve hamile ziyaretçiler için bu tarihi güzelliğin görülmesi imkansız hale gelmektedir. Ayrıca acil durumlarda mağaranın aşağı kısımlarında kalan ziyaretçilere sağlık ekiplerince gerekli müdahale de zamanında yapılamamaktadır." ifadelerine yer verildi.

Cennet Obruğu içerisinde yer alan 452 merpenin kaldırıldığı iddiasının asılsız olduğu bildirilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

"Buradaki 452 antik basamağın restorasyonu yapılmış, ziyaretçilerin konfor ve güvenliği için merpen kenarına korkuluklar ile yer yer dinlenme alanları oluşturulmuştur.

Mağaranın iç kısımlarında, nemin yoğun olduğu bölgelerde ziyaretçilerin kaymasını engellemek için taş basamakların üstü güvenlik filesi ile kaplanmıştır. Bu yapılan imalatlar neticesinde gelen ziyaretçilerden isteyenler antik merpen basamaklarını kullanarak güvenli bir şekilde Cennet Obruğu'na inip çıkabileceklerdir."

Söz konusu proje kapsamında asansör ile beraber cam seyir terası, Zeus Tapınağı, Meryem Ana Kilisesi ile antik merpenlerinin restorasyonu ve yaşam alanlarının yeniden yapılması işinin olduğu da belirtilen açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Uygulanan proje ile Cennet-Cehennem Ören Yeri'nin zarar görmesi, doğal yapısının bozulması söz konusu değildir. Burada gerçekleştirilen uygulama teknik hususlar dikkate alınarak, bölge kurullarınca onaylanmış, şeffaf bir proje olarak hayata geçirilmiştir."

Mersin Valiliği'nden Cennet Mağarası'ndaki asansör projesiyle ilgili açıklama!