17 / 08 / 2022

Kültürpark Platformu'ndan Tunç Soyer'e Kültürpark tepkisi!

Kültürpark Platformu'ndan Tunç Soyer'e Kültürpark tepkisi!

Kültürpark Platformu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in ikinci kez onaylanan Kültürpark’a dair imar planlarına ilişkin açıklamalarının ardından Soyer’e açık mektup yazdı. İmar planları açıklamasından sonra Soyer'e Kültürpark ile ilgili "Bu nasıl koruma?" sorusu yöneltildi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Kültürpark'la ilgili açıklamalarda bulundu. Kültürpark Platformu tarafından Tunç Soyer'in imar planı açıklamasına mektupla tepki geldi. Birgün’de yer alan habere göre;  mektupta, “Kültürpark’ın florası yaşatılmak için ne yapıyorsunuz. Masanızda aylardır bekleyen bakım projesi neden onaylanmıyor? Bu nasıl koruma?” sorusu yöneltildi.

Kültürpark Platformu ndan Tunç Soyer e Kültürpark tepkisi!

Mektupta, Tunç Soyer’in Kültürpark’la ilgili farklı açıklamalarda bulunduğuna dikkat çekilerek, “Mart ayında ‘Kültürpark’ı birilerinin bizden daha fazla koruması kimsenin haddine değil’ diyordunuz, şimdi de ‘kimse benimle iddialaşmasın Kültürpark’ı savunan Platform orasını ne kadar koruyorsa bende en az o kadar koruyorum’ demişsiniz. Korumuyorsunuz Başkan, tersine farkında olsanız da olmasanız da yaptıklarınız ve yapmadıklarınızla parktaki yaşamı, ekosistemi, kentin geleceğindeki bu çok değerli vahayı yok ediyorsunuz. Defalarca açıklama yaptık. Biz sıkıldık aynı şeyleri yazmaktan söylemekten. Nedense, o devasa inşaatların parkta yaratacağı yıkıcı etkiyi size anlatamıyoruz.  İzmir  Kültürpark’ı koruyarak yaşatacak bir belediye başkanını hak ediyor. İzmir, algı üzerinden yönetilemeyecek kadar büyük ve önemli bir kent. Biz kimseyle iddialaşmıyoruz somut gerçekler üzerinden konuşuyoruz. Ama gerekirse Kültürpark için iddialaşacağımızı da ifade etmek isteriz” ifadeleri kullanıldı.

Kültürpark Platformu ndan Tunç Soyer e Kültürpark tepkisi!

KÜLTÜRPARK’IN DOĞAL ALANLARI İÇİN NELER YAPIYORSUNUZ?

Soyer’e mektupta şu sorular yöneltildi:

-Kültürpark’a ‘pazar yeri’ kurup, park içi araç trafiğini meşrulaştırmaya çalıştınız. Parkın tarihinde ve kentin belleğinde asla yeri olmayan bu yanlışta ısrara devam ediyorsunuz. Bu nasıl koruma?

-Ada ve Göl Gazinolarına ‘restorasyon’ adı altında nasıl girildiği hala belleklerimizde. Gazinoların taşıdığı ‘modern miras’ değerleri göz ardı edilip, bağlamlarından kopartılarak, parkta birilerinin projeleri kapsamında müze planladığını biliyoruz. ‘İşe Gazinolardan başlayacağınızı’ söylüyorsunuz. Bu nasıl koruma?

- Kültürpark’ı önce Güzel Sanatlar Fakültesine sonra Sahra Hastanesine teklif ettiniz. Şimdi de tüm Belediye birimlerini parka taşıdınız, bununla da kalmadınız, çevresini tellerle çevirdiniz. Bu nasıl koruma?

-Kültürpark’ın florası yaşatılmak için ne yapıyorsunuz? Masanızda aylardır bekleyen bakım projesi neden onaylanmıyor? Bu nasıl koruma?

- Fuar için İzmir'de yıllar önce yeni bir alan belirlenmesine rağmen, Kültürpark'ta fuar, festival, yarışmalar düzenleme hevesini sürdürdünüz. ‘Etkinlik’ adı altında parkın taşıma kapasitesini aşan, ekolojisini zorlayan, sermayenin çıkarlarını kollayan türlü ticari faaliyetlerin desteklediniz. Alternatif alan arayışına yönlenmediniz. Bu nasıl koruma?

-Koruma Amaçlı İmar Planı için Demokrasi Üniversitesine dosyalarca çalışma yaptırdınız ama sonuçlarını Plana yansıtmadınız. Bu nasıl koruma?

-Kültürpark için Çalıştay yaptınız, Arama Konferansı yaptınız. Günlerce 100’lerce kişinin emek verdiği çalışmaların sonucunda ‘pazar yapmayın, bina yapmayın, parktaki müzeler yeterli yenisine ihtiyaç yok. Betonu azaltın, florayı koruyun’ şeklinde çıkan sonuçlara kulak vermediniz. Bu nasıl koruma? Hatta bu nasıl ortak akıl, nasıl katılımcı ve şeffaf yönetim?

-En temel şehircilik ilkeleri ile planlama esaslarına aykırı “korumamayı” amaçlamayan bir plana imza attınız. Şubat 2021’de Meclis’ten geçen bu korumama planını yalnız biz değil, Koruma Kurulu da reddetti ve size iade etti. Bu nasıl koruma?

Kültürpark'ın imar planları netleşti!

Kültürpark'ın imara açılmasına Kültürpark Platformu'ndan tepki!