Kuşadası'ndaki imar planı değişikliğine Belediye ve Mimarlar Odası'ndan tepki!

Kuşadası'ndaki imar planı değişikliğine Belediye ve Mimarlar Odası'ndan tepki!


Kuşadası'nda yazlık siteler arasında kalan 22 dönümlük tek yeşil alanın imarı, Özelleştirme İdaresi tarafından “Turizm, ticaret, konut alanı” yapıldı. Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel ve Mimarlar Odası Başkanı Ümit Acar imar değişikliğine itiraz edeceklerini belirtti.


Aydın Kuşadası'nda mülkiyeti Hazineye ait 22 dönüm arazinin imarının yeşil alandan çıkarılarak “Turizm, ticaret, konut alanı” yapılması tepkilere sebep oldu. Sözcü'den Latif Sansür'ün haberine göre; yazlık siteler arasında bulunan arazinin, kamu kullanımına ait yeşil alan ve önündeki Kocagöl ile birlikte rekroasyon alanı şeklinde düzenlenmesi beklenirken imara açılması mahalle sakinlerini şaşkınlığa uğrattı.

Özelleştirme İdaresi tarafıdan yapılan imar plan değişikliği, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan imzasıyla onaylanan şekliyle Aydın il Çevre Müdürlüğü ve Kuşadası Belediyesi'nde askıya çıkarıldı. Güzelçamlı Mahallesi’nin yapılaşmadan kurtulabilmiş en büyük rekroasyon alanının imara açılmasına anlam veremediklerini belirten mahalle sakinleri, “İmarı planının bizzat Cumhurbaşkanının imzası ile olması ilginç” dedi. 

Kuşadası

Çevredeki site sakinleri bir süre önce Kocagöl'deki balık çiftliğinin kaldırıldığını, değişen imarla beraber gölün de bu araziyi alacak kişiye tahsis edileceğinin anlaşıldığını ileri sürerek, “Deniz ile arazi arasında denizle bağlantılı Kocagöl var. Gölün temizlenmesinden sonra araziyi alacak kişiye verileceği anlaşılıyor. Bu bölgede denize uzaklığına göre bir dönüm arazi yaklaşık 2 milyon liraya satılıyor. Bu arazinin imar değişikliğinden sonraki değerini siz düşünün” diye konuştu.

İTİRAZ EDİLECEK

Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel basın danışmanı aracılığıyla SÖZCÜ'ye yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayladığı imar planını askıya çıkarmanın yasal zorunluluk olduğunu dile getirdi. İmar plan değişikliğinin Kuşadası Belediye Meclisi’nde yapılmadığını ifade eden Günel, “Değiştirilen imarı askıya çıkarmak yasal zorunluluk. Ancak belediye olarak bu imar planını kabul etmiyoruz. İtiraz edeceğiz. Askı süresince vatandaşların da itirazlarını alıp ilgili kuruma ileteceğiz” diye konuştu. 

Kuşadası

Mimarlar Odası Başkanı Ümit Acar'da, imar değişikliğine ilişkin geniş kapsamlı bir rapor hazırlayarak, hafta içinde resmi itirazlarını yapacaklarına dikkat çekti. Ayrıca Kuşadası'nda bir çok sivil toplum örgütü ve arazinin olduğu bölgedeki site sakinlerinin itiraz için hazırlık yaptığı da ortaya çıktı.

Karar için tıklayın

Tekirdağ Ergene'de tarım arazilerine sanayi alanı yapılmasına tepki!