Esenler rezerv alanı için yeni imar planı değişikliğine onay!

Esenler rezerv alanı için yeni imar planı değişikliğine onay! Esenler rezerv alanı için yeni imar planı değişikliğine onay!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından İstanbul'un plansız yapılaşmış ilçelerinden olan Esenler'i depreme hazır ve daha sağlam hale getirecek imar planı değişikliğine onay verildi.Esenler Belediyesi'nce hazırlanan, Atışalanı Mahallesi Kuzey (Topkule- Baştabya) Rezerv Yapı Alanı'nyla ilgili 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı Değişikliği'ne onay verildi. Hürriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre; onaylanan planlar itirazların alınabilmesi amacıyla kanun gereği kapsamında 26 Ağustos'ta İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ilan panosu ile internet sitesinde askıya çıkarıldı.

TRANSFER EDİLECEK NÜFUS 155 BİN

Esenler Belediyesi'nin, askeri birliklerin taşınacağı yerlerdeki kışlaları yapma karşılığında devraldığı, 7 milyon 200 bin metrekarelik alanın orta bölümü, Millet Bahçesi olacak. Yeni hazırlanan plana göre, rekreasyon alanı ile ağaçlandırılacak ve park olarak düzenlenecek alanın, yaklaşık 2 milyon 400 bin metrekare olduğu açıklandı. Konut ve ticaret alanı olarak ayrılan yerlerin ise yaklaşık 2 milyon 800 bin metrekare olduğu, geri kalan yerlerin ise donatı alanı olarak kullanılacağı ifade edildi. Yeni planlanan alana ilköğretim ve lise olmak üzere toplam 22 okul, 8 cami, 8 sosyal ve kültürel tesis ile 2 sağlık tesisi yapılacak. Plan değişikliği raporu kapsamında, eski askeri kışla alanında 155 bin 608 kişinin yaşayacağı amaçlanıyor.

TURGUT REİS MAHALLESİ TAŞINIYOR

Esenler'in eski plansız yapılaşmış bölgelerindeki riskli yapıların transferiyle ilgili raporda, şu ifadeler kullanıldı: "Bu çalışmalar sonucunda meskun alanda oluşturulan donatı öbeklerindeki yapı alanların öncelik sırası belirlenerek etaplar halinde Rezerv (Askeri) Alan'a transfer edilmesi kararlaştırılmıştır."

Esenler rezerv alanı güvenli konutlara kavuşuyor!