Kuzey Marmara Otoyolu'nun Kurtköy-Akyazı kesimi açıldı!

Kuzey Marmara Otoyolu'nun Kurtköy-Akyazı kesimi açıldı! Kuzey Marmara Otoyolu'nun Kurtköy-Akyazı kesimi açıldı!

Kuzey Marmara Otoyolu Kurtköy-Akyazı kesiminin 4'üncü bölümü Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan'ın katıldığı törenle hizmete açıldı.

Kuzey Marmara Otoyolu'nun Kurtköy-Liman Kavşağı hattı ile liman bağlantı yolunu kapsayan bölümü Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan'ın katılımıyla açıldı.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Kurtköy-Akyazı kesiminin 4'üncü bölümünün açılışına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın canlı bağlantıyla katıldı. 

Açılış töreninde konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan, üç otoyolun birleştiği noktada olduklarını söyledi. Turhan, hafta sonu Kuzey Marmara Otoyolu'nun yine Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla açıldığını hatırlattı.

İzmir-İstanbul Otoyolu'nun Akhisar ve Balıkesir şehir geçişlerinin 17 Mart'ta hizmete sunduklarını söyleyen Turhan, dün de 1915 Çanakkale Köprüsü'nün kule keson temeli şaft montajını yaptıklarını açıkladı.

Kuzey Marmara Otoyolu Kurtköy-Akyazı kesiminin 4. bölümünü hizmete açtıklarını söyleyen Turhan, şunları söyledi: 

"(Törene canlı bağlantıyla katılan Erdoğan'a hitaben) Sizlerin yüksek liderliğinde, AK Parti hükümetlerinin oluşturduğu siyasi, finansal ve ekonomik istikrarın oluşturduğu fırsatlarla bu büyük projeleri yap-işlet-devret modeliyle bir bir hizmete alıyoruz. Bu yıl sonunda sizin de ifade ettiğiniz gibi İzmit doğu kavşağına kadar bu projeyi bitireceğiz. Önümüzdeki yıl da inşallah Akyazı kavşağına kadar tamamlanmış olacak. Projenin hizmete girmesiyle özellikle kuzey Marmara bölgesindeki uluslararası ve şehirler arası trafik, şehir içi trafiğinden ayrılacak ve ulaşımda önemli bir rahatlama olacak."

Konuşmanın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla Bakan Turhan, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, Limak Holding Onursal Başkanı Nihat Özdemir, Limak Holding Yönetim Kurulu Onursal Başkan Yardımcısı Sezai Bacaksız, Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz ve beraberindekiler açılış kurdelasını kesti.

ADIM ADIM KULLANIMA SUNULUYOR

Kuzey Marmara Otoyolu'nun Kurtköy-Liman Kavşağı hattı ile liman bağlantı yolunu kapsayan bölümün trafiğe açılmasının ardından Osmangazi Köprüsü üzerinden Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu ile Kuzey Marmara Otoyolu bağlantısı hem de transit taşıt trafiğine hizmet eden Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile Osmangazi Köprüsü'nün bağlantıları sağlandı.

Kuzey Marmara Otoyolu'nun Kurtköy-Akyazı Kesimi Projesi kapsamında bu zaman kadar 1,9 milyar dolar yatırım yapıldı. Türkiye'nin sosyoekonomik açıdan en gelişmiş metropolü durumunda bulunan İstanbul, ekonomide, kültürde, turistik ve sosyal alanda önemli bir merkez olması nedeniyle boğaz geçişlerinde kapasitenin üzerinde trafik yükünü taşıyor.

Kuzey Marmara Otoyolu'nun Kurtköy-Akyazı kesiminde yatırım tutarı 476 milyon dolar olan Kurtköy-Liman Kavşağı arası ile liman bağlantı yolunun TEM Kavşağı dahil kesimleri, liman bağlantı yolunun Köseler ve Demirciler mevkilerinde bulunan sanayi sitelerinin otoyola bağlantıları daha önce hayata geçirilmişti.

Kesim üzerinde bulunan İstanbul Park Kavşağı ve Gebze OSB Kavşağı da hizmete açıldı. Türkiye'nin en önemli organize sanayi bölgelerini içinde barındıran Kocaeli'nin Gebze ilçesinin Kuzey Marmara Otoyolu'na erişim sağlandı.