Kuzey Marmara Otoyolu'nun maliyeti arttı mı?

Kuzey Marmara Otoyolu'nun maliyeti arttı mı?

Kuzey Marmara Otoyolu'nun (KMO) Kurtköy-Akyazı ile Kınalı-Odayeri kesimlerinde toplam 2 milyar 186 milyon dolar tutarındaki ilave maliyet ortaya çıktı. Sözcü Gazetesi'nde yer alan habere göre; güncel kurla bu tutar 18.8 milyar Türk Lirası'na çıkıyor. Kuzey Marmara Otoyolu'nun (KMO) Kurtköy-Akyazı ile Kınalı-Odayeri kesimlerinde toplam 2 milyar 186 milyon dolar tutarındaki ilave maliyet ortaya çıktı. Sözcü Gazetesi'nde yer alan habere göre; güncel kurla bu tutar 18.8 milyar Türk Lirası'na çıkıyor. 

Limak-Cengiz ortaklığı tarafından hayata geçirilen Kurtköy-Akyazı kesiminde yüzde 65.5, Kolin-Kalyon ortaklığı tarafından hayata geçirilen Kınalı-Odayeri kesiminde ise yüzde 55.3 oranında ek maliyet artışı olduğu öğrenildi. Ek maliyete ilişkin Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'ndan herhangi bir cevap gelmezken, Hazine ve Maliye Bakanlığı maliyet artışını doğruladı.

Kuzey Marmara Otoyolu nun maliyeti arttı mı?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, konuya ilişkin açıklamasında “İktidar sonunda KMO'daki rekor maliyet artışını kabul etti. Bu kapsamda garanti tutarının ve garanti süresinin ne kadar değiştiğinin de açıklanması gerekiyor” diye konuştu.

CHP'li Akın KMO'daki maliyet artışıyla ilgili Hazine ve Maliye Bakanlığı'na soru önergesi verdi. Gelen ilk cevapta konunun Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın uhdesinde olduğu ifade edildi. Bunun üzerine Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'na da başvuran Akın, cevap alamadı. Akın, konuyu Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'a yönelttiği soru önergesiyle yeniden gündeme taşıdı. Oktay'dan gelen cevapta da konunun Ulaştırma Bakanlığı'nı ilgilendirdiği aktarıldı. Akın, son olarak hem Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'na hem de Hazine ve Maliye Bakanlığı'na CİMER üzerinden başvurdu. Başvuruya Hazine ve Maliye Bakanlığı'dan 4 ay sonra verilen cevapta KMO'da yaşanan ek maliyet artışı doğrulandı. 

Kuzey Marmara Otoyolu nun maliyeti arttı mı?

Hazine ve Maliye Bakanlığı, maliyet artışlarının toplamda 2 milyar 186 milyon 895 bin 114 dolar şeklinde kayıtlarda olduğunu belirtti. CHP'li Ahmet Akın, konuyla ilgili şöyle konuştu:

“Buna göre ek maliyet artışı projelerin toplam maliyet bedelinin yarıdan daha fazla bir tutara geliyor. Güncel kura göre (8.62 lira) ek maliyet artışı 18 milyar 848 milyon lirayı da geçiyor. Kuzey Marmara Otoyolu'na verilen garanti koşullarını geçse de geçmese de ödeyecek vatandaşın bilmesi gerekir.”

Kuzey Marmara Otoyolu’nun ihalesinde değişiklik yapıldı mı?